Tajna wojna

Arystokrata i komuniści z Bałkanów, Wielka Brytania 2011

Fitzroy MacLean został wybrany przez Churchilla do tajnej misji. Zeskoczył na spadochronie na teren Jugosławii, aby tam zjednoczyć się z partyzantami przeciwko Niemcom.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Historia

Tajna wojna w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Działania brytyjskiej organizacji do zadań specjalnych podczas II wojny światowej, w tym historia potrójnego agenta Henri Dericourta i operacji Tombola. Edwin Hardy Amies pracował dla Special Operations Executive, jednostki do zadań specjalnych w tajnej armii Churchilla. Wysyłał agentów do okupowanej Belgii i ściśle współpracował z belgijskim ruchem oporu. W Belgii jednakże było bardzo wielu sympatyków faszystów i działał dobrze zorganizowany system antyszpiegowski.

Od maja 1940 roku do czerwca 1944 Europa opanowana była przez nazistów. Podczas kiedy Armia Czerwona skupiała ich uwagę na wschodzie, Wielka Brytania i alianci przeciągali otwarcie zachodniego frontu. Churchill starał się łagodzić wściekłe zawodzenie Stalina kampanią zmasowanego bombardowania Niemiec z powietrza. Alianci prowadzili także ostrą wojnę na ziemi. Była to tajna wojna. Jej składowymi były odwaga, bezwzględność, przewrotność i zdrada. Żaden z agentów na całym kontynencie nie był pewien, komu mógł w pełni zaufać. Niektórzy z nich zostali podwójnymi agentami, uważając tę strategię za gwarancję przetrwania. Niektórzy prowadzili tę podwójną grę dla dreszczyku emocji płynących z potencjalnego zagrożenia. Serial prezentuje historię takich operacji i ludzi, którzy prowadzili tę tajną wojnę. Płomienie jej intryg i zdrad były tak gorące i żywiołowe, i tak podsycały wzajemną niechęć, że ogień ten nigdy do końca nie wygasł.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×