Trudny dialog

Polska 2010

Kościół narodowy narodził się pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. W latach dwudziestych XX wieku zaczął zakładać parafie również w Polsce.

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Reportaż

Trudny dialog w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Kościół narodowy narodził się pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych w wyniku sporów w Kościele katolickim wśród Polonii amerykańskiej. Polski Narodowy Kościół Katolicki w latach dwudziestych XX wieku zaczął zakładać parafie również w Polsce. Pierwszą była zorganizowana w 1922 r. parafia krakowska w Podgórzu. W 1930 r. istniały w Polsce już 64 parafie polskokatolickie, skupiające 56 księży. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej niechętnie odnosiły się do instytucji Kościoła narodowego.

Kościół narodowy narodził się pod koniec XIX wieku, nie w będącej pod zaborami Polsce, ale w Stanach Zjednoczonych w wyniku sporów w Kościele katolickim wśród Polonii amerykańskiej. Złożyły się na to konflikty z duchownymi pochodzenia irlandzkiego i niemieckiego, którzy nie rozumieli zwyczajów i problemów polskich emigrantów. Polski Narodowy Kościół Katolicki w latach dwudziestych XX wieku zaczął zakładać parafie również w Polsce. Pierwszą była zorganizowana w 1922 r. , parafia krakowska w Podgórzu. W 1930 istniały w Polsce już 64 parafie polskokatolickie, skupiające 56 księży. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej niechętnie odnosiły się do instytucjiKościoła narodowego, albowiem na jego czele stał obywatel imperialistycznego kraju - bp Franciszek Hodur. W 1951 r. diecezja polska Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego ogłosiła autokefalię od pozostałych diecezji i utworzyła Kościół polskokatolicki. Okres PRL - u to trudny czas dla Kościoła polskokatolickiego, głównie ze względu na działania prowadzone przez władze i służbę bezpieczeństwa. Działania operacyjne miały na celu rozbicie wewnętrzne kościoła, przejęcie nad nim kontroli, oraz antagonizowanie mniejszościowegoKościoła polskokatolickiego z dominującym Kościołem rzymskokatolickim. Sytuacja taka doprowadziła do wielukonfliktów między obydwoma wspólnotami. Po zmianie ustroju w 1989 roku, ze względu na wydarzenia z przeszłości, niezwykle trudno było obydwu Kościołom zacząć rozmawiać. Dialog został nawiązany dopiero na początku lat 90. dzięki biskupomstarokatolickim ze Szwajcarii. Szczególną w nim rolę odegrał bp. Hans Gerny. Autor reportażu skupia się na historii dialogu między obydwoma Kościołami po 1989 roku. Opowie między innymi o trudnych początkach kontaktów pomiędzy Kościołem polskokatolickim i rzymskokatolickim, oraz o możliwych kierunkach rozwoju wzajemnych relacji.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×