Walentyna

Walentyna, Polska 2014

Historia jednej z najbardziej znanych kobiet XX wieku - radzieckiej tkaczki i kosmonautki, pierwszej kobiety w kosmosie, Walentyny Tierieszkowej.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Spektakl teatralny
  • Reżyseria: Wojciech Faruga

Multimedia

Obsada

  • Julia Kijowska jako Walentyna

Twórcy

  • Agata Skwarczyńska Scenografia
  • Maciej Szydłowski Montaż
  • Wojciech Faruga Reżyseria
  • Arkadiusz Tomiak Zdjęcia
  • Julia Kijowska Scenariusz
  • Wojciech Faruga Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Historia jednej z najbardziej znanych kobiet XX wieku - radzieckiej tkaczki i kosmonautki, pierwszej kobiety w kosmosie, Walentyny Tierieszkowej. Spektakl łączy inscenizację teatralną z elementami koncertu. Wykorzystano w nim fragmenty pamiętników bohaterki i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów, zaczerpnięte z dokumentu Macieja Drygasa pt. "Stan nieważkości".

Jedna aktorka i chór śpiewaczek. Jedna z najbardziej znanych kobiet XX wieku, o której praktycznie niczego nie wiadomo i bezimienna zbiorowość symbolizująca radzieckie kosmonautki przygotowywane do lotu w kosmos, dublerki Walentyny, które na zawsze pozostają w jej cieniu. Spektakl i koncert. Dokument i kreacja. Tiereszkowa była tkaczką, którą Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Po powrocie na ziemię świeciła niemal boskim blaskiem. Stała się jedną z najjaśniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Związku Radzieckiego. Wśród sportowców, naukowców i artystów to astronauci byli największymi herosami, największymi gwiazdami. Po 1989 roku Tiereszkowa zamilkła i do dziś nie rozmawia z dziennikarzami. Spektakl "Walentyna" to pomysł na uwolnienie jej opowieści przy pomocy unikatowej formy teatralnej łączącej na jednej scenie chór śpiewaczek w wieku zbliżonym do Walentyny i aktorkę. To szansa opowiedzenia historii, która nigdy wcześniej nie miała szansy być opowiedzianą. W spektaklu wykorzystano fragmenty oryginalnych pamiętników Walentyny Tiereszkowej i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów zaczerpnięte z dokumentu Macieja Drygasa "Stan nieważkości". Spektakl otrzymał nagrodę Platinum Remi w kategorii Film and Video Art Independent Experimental Film and Videos na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2015 roku, a także nagrodę aktorską (Julia Kijowska) na Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Podczas 1. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2017 roku zdobył Nagrodę Publiczności.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×