Wanda Czełkowska

Wanda Czełkowska, Polska 2018

Jest jedną z najoryginalniejszych i najbardziej niezależnych polskich artystek. Choć rzeźba jest główną formą jej ekspresji, to jest daleka od tradycyjnego pojmowania tego gatunku sztuki.

  • Czas trwania: 19 minut, Gatunek: Reportaż
  • Reżyseria: Anna Zakrzewska

Wanda Czełkowska w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

  • Wanda Czełkowska

Twórcy

  • Anna Zakrzewska Reżyseria
  • Małgorzata Piwowar Scenariusz
  • Maciej Walentowski Montaż

Opis programu

ZwińRozwiń

Jest jedną z najoryginalniejszych i najbardziej niezależnych polskich artystek. Choć rzeźba jest główną formą jej ekspresji, to jest daleka od tradycyjnego pojmowania tego gatunku sztuki. Uważana przez krytyków sztuki za prekursorkę minimalizmu i konceptualizmu, uosobienie ducha awangardy Wanda Czełkowska jest artystką bezkompromisową od początku swoich artystycznych wyborów. Zdjęcia powstały w imponującej pracowni Wandy Czełkowskiej znajdującej się na warszawskim Mokotowie od 2003 roku.

Jest jedną z najoryginalniejszych i najbardziej niezależnych polskich artystek. Choć rzeźba jest główną formą jej ekspresji, to jednak jest daleka od tradycyjnego pojmowania tego gatunku sztuki. Uważana przez krytyków sztuki za prekursorkęminimalizmu i konceptualizmu, uosobienie ducha awangardy Wanda Czełkowska jest artystką bezkompromisowąod początku swoich artystycznych wyborów. Ona sama mówi: to co autor zrobił, jest najważniejsze. Życie lubi wszystkopsuć i zakłócać. Mówi o sobie rzeźbiarz, bo płeć nie jest dla niej istotna. Zdjęcia powstały w imponującej pracowni Wandy Czełkowskiej znajdującej się na warszawskim Mokotowie od 2003 roku. Artystka znalazła się w tej wypełnionej wieloma olbrzymimi oknami i tak doświetlonej przestrzeni, po wielu przeprowadzkach w Krakowie i przymusowych zmianach lokalizacji pracowni. W poprzemysłowej przestrzeni znalazła odpowiednie pomieszczenie do pracy. Wiedzie odosobnione życie. Jako że najważniejsze jest dla niej rozwiązywanie artystycznychdylematów, jej życie codzienne nie obrosło w przedmioty. Do codziennego życia wystarczają jej te użytkowe: stół, radio, książki ułożone w przeszklonym regale. Pracownia wypełniona jest pracami rzeźbiarki - głowopodobnymi przeskalowanymitwarzami, tak figuratywnymi jak i abstrakcyjnymi.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×