Wielki Piątek na Wangu

Polska 2010

Nabożeństwo wielkopiątkowe w kościele Wang w Karpaczu zostanie odprawione zgodnie z liturgią przewidzianą na ten dzień. Czytanie Pisma Świętego i kazanie będą przypominały historię śmierci Jezusa.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Relacja

Wielki Piątek na Wangu w telewizji

ZwińRozwiń
  • Piątek 02.04.2010 16:30

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Wielki Piątek jest wyjątkowym świętem dla Kościołów protestanckich. W tym dniu tradycja sprowadza wszystkich do świątyni. Dzień męki Pańskiej jest dla wyznawców Kościoła luterańskiego dniem modlitwy i skupienia. Tegoroczne nabożeństwo w kościele Wang w Karpaczu będzie odprawione zgodnie z liturgią przewidzianą na ten dzień. Czytanie Pisma Świętego i kazanie będą przypominały historię śmierci Jezusa na krzyżu.

Dzień Wielkiego Piątku dla wszystkich wyznań protestanckich jest wyjątkowym świętem. Tradycja, która nie zobowiązuje w kategoryczny sposób do uczestnictwa w coniedzielnych nabożeństwach, w tym dniu do kościoła sprowadza wszystkich. Dzień męki Pańskiej, dzień Odkupienia jest dla wyznawców Kościoła Luterańskiego dniem modlitwy i skupienia. Tegoroczne nabożeństwo w kościele Wang w Karpaczu będzie "zwykłym" nabożeństwem wielkopiątkowym, zostanie odprawione zgodnie z liturgią, jaką Kościół na ten dzień przewiduje, czytanie Pisma Świętego i kazanie będzie przypominało historię śmierci Jezusa na krzyżu. Jednak będzie ono dla widzów w jakiś sposób szczególne - ze względu na miejsce i historię kościoła Wang (ponad osiemsetletnią). Jest ona niemal symboliczna: jest historią i obrazem Ewangelii przekazywanej od dwóch tysięcy lat, Ewangelii przyjmowanej przez kolejne narody i "przekładanej" przez nie na język ich własnej kultury i duchowości. Wang dla historyków i architektów jest wdzięcznym obiektem do badań, przykładem stylu, techniki budowania itd... dla chrześcijan jest miejscem, w którym przypominają sobie o pokorze.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×