Wielkie napady PRL-u

Napad w Wołowie, 2005

W Polsce w latach pięćdziesiątych powstała specyficzna subkultura młodzieżowa zwana bikiniarzami. Należący do niej ludzie byli zafascynowani Ameryką, Bracia Wachowscy zasilali ich szeregi.

  • Czas trwania: 35 minut, Gatunek: Program dokumentalny

Wielkie napady PRL-u w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Leszek Wasiuta Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

W Polsce w latach pięćdziesiątych powstała specyficzna subkultura młodzieżowa zwana bikiniarzami. Ludzie, którzy się z nią identyfikowali byli zafascynowani Ameryką, słuchali jazzu i ubierali się jak młodzi mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Byli bardzo mocno zwalczani przez system, nazywano ich bandytami i chuliganami. Jedną z takich grup "bikiniarskich" była banda braci Wałachowskich, która wsławiła się wieloma napadami na taksówki i sklepy oraz zabójstwami milicjantów.

Napad na Bank NBP miał miejsce 19 sierpnia 1962 roku w Wołowie. Podczas napadu skradziono 12 500000 zł. Były to na owe czasy ogromne pieniądze. W napadzie brało udział 7 osób. Byli to mieszkańcy Wołowa i Wrocławia. Wpadli przez własne żony, które zaczęły wydawać pieniądze z napadu. Zostali schwytani kilka miesięcy po napadzie i skazani przez sąd na kary dożywocia, które potem zamieniono na 25 lat. Mimo że był to jeden z największych napadów w owym czasie i bank rozpatrywał nawet wycofanie nominałów pieniężnych z obiegu, to w sumie wszystko odbyło się bez ofiar w ludziach.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×