Wojciech Kilar - September Symphony

Polska 2003

Światowe prawykonanie "September Symphony" Wojciecha Kilara. Inspiracją dzieła były tragiczne wydarzenia związane z atakiem terrorystycznym na World Trade Center.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Koncert

Wojciech Kilar - September Symphony w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

2 września 2003 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się koncert inauguracyjny z okazji otwarcia Festiwalu Muzycznego Unii Europejskiej. Wydarzeniem programu było światowe prawykonanie "September Symphony" Wojciecha Kilara. Inspiracją dzieła były tragiczne wydarzenia związane z atakiem terrorystycznym na World Trade Center.

2 września o godz. 19. 00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się koncert inauguracyjny z okazji otwarcia Festiwalu Muzycznego Unii Europejskiej. Wystąpiła w nim Orkiestra Symfoniczna FN pod batutą Antoniego Wita. Gwoździem programu było światowe prawykonanie "September Symphony" Wojciecha Kilara. Dzięki telewizyjnej Dwójce, która zaprezentuje tę właśnie część koncertu, kompozycji tej będą mogli posłuchać także telewidzowie. Dzieło to jest właściwie pierwszą symfonią w bogatym dorobku artystycznym Wojciecha Kilara (dwie pierwsze - Symfonię na smyczki i Symfonię Koncertującą sam twórca nazywa skromnie "szkolnymi ćwiczeniami"). Zainspirowały je bezpośrednio tragiczne wydarzenia związane z atakiem terrorystycznym na World Trade Center. W ubiegłym roku, w pierwszą rocznicę nowojorskiej tragedii, w Filharmonii Narodowej wykonano "Missa pro pace" tego samego kompozytora, a na koniec koncertu popularną w USA, krótką pieśń Samuela A. Warda "America the Beautiful". Właśnie wtedy pojawił się zalążek utworu, o którego napisaniu artysta myślał od roku: pierwsze trzy takty symfonii. W lutym tego roku dzieło było gotowe. Nieprzypadkowy jest zarówno jego angielski tytuł, jak i pojawiający się dwukrotnie czterodźwiękowy cytat z pieśni Warda czy pewne echa muzyki kojarzonej powszechnie z Ameryką.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×