Z archiwum Filmoteki Narodowej

Skarby Filmoteki Narodowej, Polska 2012

Próba porówniania trzech ekranizacji powieści Stefana Żeromskiego "Wierna rzeka", nakręconych przez różnych reżyserów w różnych epokach.

  • Czas trwania: 15 minut, Gatunek: Reportaż
  • Reżyseria: Marek Maldis

Z archiwum Filmoteki Narodowej w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Marek Maldis Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W polskim kinie powstały trzy ekranizacje powieści Stefana Żeromskiego "Wierna rzeka". Pierwsza została wyprodukowana w 1922 r., w epoce kina niemego. Reżyserował ją Edward Puchalski. Drugą, powstałą w 1936 r. reżyserował Leonard Buczkowski. Autorem trzeciej, z lat osiemdziesiątych, jest Tadeusz Chmielewski. Autorzy programu postarają się zbadać, jak traktowano poszczególne wątki powieści w różnych epokach.

Pierwszy z dwudziestu proponowanych odcinków to pasjonująca wędrówka po samej Filmotece Narodowej. Zobaczymy najciekawsze, unikatowe zbiory, poznamy dramatyczne niekiedy dzieje filmów, odwiedzimy supernowoczesne pracownie rekonstrukcji i digitalizacji zbiorów. Przypomnimy też postać Bolesława Matuszewskiego, który jako pierwszy na świecie wymyślił instytucję filmoteki. Już w trzy lata po pierwszej demonstracji kinematografu braci Lumiere opublikował w 1898 roku manifesty: "Ożywiona fotografia" i "Nowe źródło historii", w których przedstawił filozofię i sens działania takiej instytucji.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×