Z archiwum IPN

V komenda WiN, Polska 2008

Próba rekonstrukcji faktów, pozwalająca odkryć i objaśnić po latach główne mechanizmy walki politycznej o wpływy Związku Sowieckiego w wyzwalanej Polsce.

  • Gatunek: Magazyn

Z archiwum IPN w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Tadeusz Doroszuk Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Polski ruch oporu wobec komunizmu po kolejnych amnestiach i ujawnieniach znalazł się w dramatycznej sytuacji. W 1947 roku w podziemiu pozostawała garstka niezłomnych. Ostatnią prawdziwą strukturą konspiracyjną była V komenda WiN. W końcu i ją dotknęły aresztowania. Zgodnie z bezpieczniacką rutyną każdemu z członków komendy proponowano współpracę, większość odmówiła. Zgodził się jednak jeden z oficerów - Stanisław Sieńko. Dramat podziemia polegał na tym, że w jego ręku pozostawała rezerwowa sieć łączności z Zachodem.

Polski ruch oporu wobec komunizmu po kolejnych amnestiach i ujawnieniach znalazł się w dramatycznej sytuacji. W roku 1947 w podziemiu pozostawała już tylko garstka niezłomnych. Ostatnią zaś prawdziwą strukturą konspiracyjna była IV komenda WiN. W końcu i ją dotknęły aresztowania. Zgodnie z bezpieczniacką rutyną każdemu po kolei członkowi komendy proponowano współpracę większość odmówiła. Zgodził się jednak jeden z oficerów - Stanisław Sieńko. A dodatkowy dramat dla podziemia polegał na tym, że w jego ręku pozostawała rezerwowa sieć łączności z Zachodem. W tym czasie na terenie Anglii działał jeden z ośrodków kierowniczych zrzeszenia Wolność i Niezawisłość tzw. Delegatura zagraniczna. Spełniała ona rolę łącznika pomiędzy krajem a polskimi środowiskami wojskowymi na emigracji i wywiadem amerykańskim. W ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego rychło zorientowano się, jaka szansa gry operacyjnej wpada im w ręce. Kiedy do Polski przez zieloną granicę przybył łącznik Delegatury, przyjął go zwerbowany już Sieńko w towarzystwie agenta Werpachowswkiego. Emisariusz poniósł na Zachód wieść, że oto powstała i działa V Komenda WiN. Prawdę o V Komendzie WiN poznajemy dopiero teraz, dzięki materiałom zdobytym z Archiwum IPN.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×