Z historii mazurskich kościołów

Polska 2010

Reportaż przedstawiający ewangelicko-metodystyczne obiekty sakralne w powiecie ostródzkim na Pojezierzu Mazurskim. Celem programu jest przypomnienie początków służby metodystycznej na Mazurach.

  • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Reportaż

Z historii mazurskich kościołów w telewizji

ZwińRozwiń
  • Wtorek 15.06.2010 06:20

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Reportaż przedstawiający ewangelicko-metodystyczne obiekty sakralne w powiecie ostródzkim na Pojezierzu Mazurskim. Widzowie zobaczą kościoły w Ostródzie, Kraplewie i Gierzwałdzie, poznają ich historię, architekturę, a także związanych z nimi ludzi. Celem programu jest również przypomnienie początków służby metodystycznej na Mazurach po zakończeniu II wojny światowej. Konserwatorzy zabytków i historycy przybliżą sylwetki architektów oraz budowniczych świątyń.

Program przedstawia ewangelicko - metodystyczne obiekty sakralne w powiecie ostródzkim na Pojezierzu Mazurskim. Zobaczymy kościoły w Ostródzie, Kraplewie, Gierzwałdzie, poznamy ich historię, architekturę i ludzi z nimi związanych. Celem programu jest także przypomnienie początków metodystycznej służby na Mazurach po zakończeniu II wojny światowej. Autorzy zaprosili osoby związane z tymi obiektami, m. in. konserwatorów zabytków i historyków, którzy przybliżą sylwetki architektów i budowniczych tych kościołów. Wyeksponowane zostanie piękno prostych, mazurskich kościołów protestanckich, często bardzo surowych w swoim wystroju. Będzie rownież mowa o problemach i trudnościach dnia codziennego - z utrzymaniem i ochroną tych zabytków przed zniszczeniem. Na tle obiektów sakralnych autorzy chcą pokazać i przypomnieć trudną sytuację ewangelików Mazurów wyznania metodystycznego, którzy na skutek działań wojennych utracili swój macierzysty Kościół, jakim był dla nich Kościół Unii Staropruskiej. Przypomniana zostanie trudna rola duchownych - pionierów, którzy w pierwszych latach powojennych organizowali życie religijne w powiecie ostródzkim, a także nieśli pomoc socjalną i oświatową, ucząc często języka polskiego czy organizując punkty pomocy socjalnej. Będzie również mowa o trudnej sytuacji samych duchownych. W swoich działaniach musieli się oni zmierzyć z nieprzychylną postawą ówczesnych władz politycznych, które przy pomocy Urzędu ds. Wyznań usuwały duchownych z ich stanowisk, pozbawiając wiernych należytej opieki duszpasterskiej i religijnej.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×