Z szacunku i dla pamięci

Z szacunku i dla pamięci, Polska 2019

90-letnia Mieczysława przekazała Ośrodkowi "Brama Grodzka - Teatr NN" cenne przedmioty związane z kulturą żydowską. Po judaika, które pozostawił rodzinie kobiety znajomy żyd, nikt nie wrócił.

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Reportaż

Opis programu

ZwińRozwiń

90-letnia mieszkanka Lublina przekazała Ośrodkowi "Brama Grodzka - Teatr NN" cenne przedmioty związane z historią i kulturą żydowską. Pamiątki te otrzymał od znajomego żyda ojciec kobiety podczas okupacji. Mieczysława wspomina, że do jej domu rodzinnego przyszedł mężczyzna w białym płaszczu i poprosił o przechowanie na czas wojny kilku przedmiotów, m.in. srebrnej zastawy i lichtarzy. Jego dalsze losy są nieznane. Po judaika, które ów mężczyzna pozostawił, nikt nie wrócił.

Reportaż o Mieczysławie Mirosław. 90 - letnia mieszkanka Lublina przekazała judaika Ośrodkowi Brama Grodzka Teatr NN. Cenne przedmioty jej ojciec otrzymał podczas okupacji od znajomego Żyda. Mężczyzna w białym płaszczu - jak wspomina pani Mieczysława - przyszedł do ich domu w Lublinie i poprosił o przechowanie na czas wojny m.in. srebnej zastawy i lichtarzy. Z ojcem bohaterki reportażu znali się z Bełżyc. To tam razem się wychowywali. Właściciel przedmiotów prawdopodobnie nie przeżył niemieckiej okupacji. Jego losy nie są znane. Nikt z jego rodziny po cenne judaika nie wrócił.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×