Zakochaj się w Polsce

Zamek w Mosznej, Polska 2018

Tomasz Bednarek odwiedza zamek w Mosznej. Wokół rozciąga się 200-hektarowy park z 300-letnimi dębami. Cesarz Wilhelm II przyjeżdżał tu na polowania. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli.

 • Czas trwania: 22 minut, Gatunek: Magazyn
 • Prowadzący: Tomasz Bednarek

Zakochaj się w Polsce w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Prowadzący

 • Tomasz Bednarek

Twórcy

 • Tomasz Malkowski Scenariusz
 • Piotr Nalepa Montaż
 • Jarosław Wątor Zdjęcia
 • Jacek Banach Zdjęcia
 • Tomasz Jędrzejczak Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Tomasz Bednarek odwiedza zamek w Mosznej. Mówi się, że budowla ma aż 365 pomieszczeń - po jednym na każdy dzień roku - i 99 wież oraz wieżyczek - tyle, ile majątków mieli jego właściciele. Wokół rozciąga się 200-hektarowy park z 300-letnimi dębami. Cesarz Wilhelm II przyjeżdżał tu na polowania. W czasach rozbudowy zamku krążyły plotki, że właścicielom pomagał diabeł. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Należał m.in. do marszałka dworu Prus Georga von Reisewitza, Fryderyka Wielkiego i rodziny Tiele-Winckler.

W tym odcinku Tomek Bednarek odwiedza zamek w Mosznej. Nie jest ani najstarszy, ani największy w Polsce, ale z całą pewnością robi wrażenie jak mało który. Wedle niektórych ma aż 365 pomieszczeń - po jednym na każdy dzień roku - i 99 wież oraz wieżyczek - tyle, ile rodzinnych majątków mieli jego właściciele. Wokół rozciąga się 200 - hektarowy park z 300 - letnimi dębami, a w piwnicach zachowane są ślady prowadzące podobno do zakonu templariuszy. Cesarz Wilhelm II przyjeżdżał tu na słynne polowania, a w czasach rozbudowy zamku krążyły plotki, że właścicielom pomaga sam diabeł. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, należał m.in. do Georga von Reiswitza, marszałka dworu króla Prus Fryderyka Wielkiego czy do rodziny Tiele - Winckler, których przodkiem był zwykły górnik z Tarnowskich Gór, Franz von Winkler. Życiorys Franza von Winklera to doskonały przykład idealnego rodowodu pruskiego bogacza: z ubóstwa, dzięki własnej pracy, lojalności wobec władz i sprytowi doszedł do jednego z najbardziej pokaźnych majątków na Śląsku.

Komentarze

Skomentuj
 • Jerzy Wysokiński (gość)

  Od kilku miesięcy oglądam odcinki "Zakochaj się w Polsce", prowadzone przez Pana Tomasza Bednarka. Nie chciałbym się wymądrzać, ani pokazać się jako grafoman, ale jako człowiek od wędrujący z obozami wędrownymi muszę koniecznie pochwalić te programy. Uważam to za mój obowiązek. Dziękuję Panu Bednarkowi za wspaniałą robotę !

  23.09.2018 13:48
 • max (gość)

  A na TVP 1 dzisiaj w "zakochaj się w Polsce" można było się dowiedzieć że w czasie II WŚ. Niemcy przebywali na zamku w Pszczynie i co ciekawe płacili za pobyt.

  Bardzo ciekawe są te dokumenty na TVP o tych dobrych Niemcach. Czy robią je Polacy czy Niemcy a my tylko puszczamy niewyedukowanym polaczkom w ramach "edukacji" historycznej.

  12.03.2017 09:44
 • ryjek (gość)

  program ok tylko panie Bednarek czasem troszkę pomyślunku bo zrobić z karczmy piwnej PAB ,gdybym był hanysem dałbym Panu w pysk .Zakochaj się w Polsce -pab brawo.PAB celowo tak napisałem bo brzmi jak wymiociny . odcinek 13

  04.12.2016 13:41
 • Barbara Czech (gość)

  Witam. Oglądałam wiele odcinków "Zakochaj się w Polsce". Program jest bardzo interesujący, poszerza nasze horyzonty i pomaga poznać nasz cudowny kraj. Mam jednak propozycję by wybrać się z kamerą do Biecza w woj. małopolskim. Biecz tzw. Mały Kraków jest perełką Beskidu Niskiego. Według różnych źródeł był przez 2-5 dni stolicą Polski. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Do połowy XVI wieku było jednym z największych w Polsce. Przeżył rozkwit w XIV i XV wieku dzięki posiadaniu statusu miasta królewskiego, zaś od XVII w. zaczęło podupadać. Współcześnie jest niewielkim, turystycznym miasteczkiem o malowniczym położeniu oraz z licznymi zabytkami. Często bywała tu Królowa Jadwiga i ufundowała szpital (najstarszy w Polsce), który obecnie jest odrestaurowywany. W czasie pobytu w Bieczu można zobaczyć piękne muzeum w skład którego wchodzi tzw. kromerówka (nazwa wzięta od Marcina Kromera), dom z baszą, baszta kowalska i turma katowska. Biecki kat zaprowadzi Państwa na wieżę ratuszową, skąd można podziwiać panoramę okolic. Tuż obok Biecza, w Libuszy mamy muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii. Bieckie muzeum oferuje kilka ciekawych tras turystycznych do zwiedzania samodzielnego bądź z przewodnikiem. Zatem zapraszam do Biecza. Pozdrawiam, Barbara Czech

  13.11.2016 10:43

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×