Zamki kresowe Rzeczypospolitej

Łuck, Polska 2008

Już we wczesnym średniowieczu w miejscu obecnego Łucka istniał gród słowiańskiego plemienia Dulębów, zwanych także Łuczanami. Najważniejszym zabytkiem miasta jest zamek wzniesiony w połowie XIV w.

  • Czas trwania: 18 minut, Gatunek: Reportaż

Zamki kresowe Rzeczypospolitej w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Jerzy Janicki Autor
  • Jerzy Janicki Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Zbaraż, dawna twierdza Rzeczypospolitej, rozsławiona czynami polskiego oręża i upamiętniona przez Henryka Sienkiewicza w "Ogniem i mieczem", jest tylko małym ukraińskim miasteczkiem. Dziś pozostały resztki grodu nad Gniezną. Już w 1474 roku zamek został zdobyty przez Tatarów. Odbudował go w 1598 roku Krzysztof Zbaraski, który zamówił u weneckiego architekta Scamozziego projekt warowni. Ale właściwej odbudowy dokonał dopiero holenderski architekt Henrik van Peene. W XVII wieku zamek przeszedł we władanie rodu Wiśniowieckich.

Już we wczesnym średniowieczu w miejscu obecnego Łucka istniał gród słowiańskiego plemienia Dulębów, zwanych także Łuczanami. Od nich miała pochodzić nazwa miasta, choć według innej hipotezy nazwa pochodzi od słowa "łuk" lub "łuka" odnosząca się do zakola rzeki i otaczających gród nadrzecznychłąk. Prawdziwy rozwój miasta nastąpił w pierwszej połowie XVII wieku, kiedy to ufundowano liczne kościoły i klasztory, dzięki czemu nadano miastu miano "wołyńskiego Rzymu". Najważniejszym zabytkiem jest zamek wzniesiony w połowie XIV wieku przez księcia Lubarta. Jest to największy zamek na Wołyniu i jeden z nielicznych w tym regionie zabytków gotyckich. Trzy baszty połączone są murem obwodowym wysokości blisko 10 m i długości prawie 250 m. Ważnym elementem i dzisiaj jedynym kościołem katolickim jest barokowa katedra pw. św. Piotra i Pawła. W Łucku zamieszkiwał znany wołyński ród Felińskich (Alojzy Feliński pełnił obowiązki sekretarza Tadeusza Kościuszki). Tutaj urodziła się wybitna polska pisarka Maria Korwin - Piotrowska, tworząca pod pseudonimem Gabriela Zapolska.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×