Żywa kolekcja

Koji Kamoji, Polska 2017

Serial dokumentalny przedstawia losy ludzi sztuki, w czasach PRL i ich wejście w świat wolności. Każdy z odcinków przedstawia portret intymny jednego artysty i jego twórczości, opartą o doświadczenie życia w dwóch epokach.

  • Czas trwania: 19 minut, Gatunek: Cykl reportaży
  • Reżyseria: Małgorzata Potocka

Żywa kolekcja w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Małgorzata Potocka Reżyseria
  • Małgorzata Potocka Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Serial dokumentalny przedstawia losy ludzi sztuki, w czasach PRL i ich wejście w świat wolności. Każdy z odcinków przedstawia portret intymny jednego artysty, swojego rodzaju spowiedź o życiu i twórczości, niezwiązaną z żadną wystawą czy uroczystością, jednak opartą o doświadczenie życia w dwóch epokach. To wspólna analiza życia w PRL - u, pełne cenzury, braku jakichkolwiek środków malarskich i twórczych, ale przede wszystkim pełnych buntu wewnętrznego.

Dziedzictwo dwóch epok, komunistycznej, zakończonej transformacją 89', zostawiło wielkie piętno na całym polskim społeczeństwie. Ludzie kultury odczuli te czasy najdotkliwiej. Kraje pod okupacją ZSRR walczyły o zachowanie tożsamościnarodowej i przetrwanie środowisk intelektualnych. Generacja ludzi dwóch epok odchodzi. Losy ludzi sztuki, w czasach PRLi ich wejście w świat wolności to jest temat naszego serialu dokumentalnego "Żywa kolekcja". Wielu z nich straciliśmy, nie zadbaliśmy, aby ślad ich został i na zawsze wpisał się w dziedzictwo kultury. Wielu jeszcze jest i naszym obowiązkiem powinno być utrwalenie ich życia i twórczości. Długa lista artystów (70 - 100..) przewiduje kilkuletni czas realizacji projektu. Zachowanie dziedzictwa - temu służą filmy dokumentalne "Żywa kolekcja". Każdy z odcinków będzie przedstawiał portret intymny jednego artysty, swojego rodzaju spowiedź o życiu i twórczości, niezwiązaną z żadną wystawą czy uroczystością, jednak opartą o doświadczenie życia w dwóch epokach. Będziemy analizować wspólnie lata życia w PRL - u, pełne cenzury, braku jakichkolwiek środków malarskich i twórczych, ale przede wszystkim pełnych buntu wewnętrznego.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×