IPT - pasek artykułowy

Uzdrowiska w Polsce: mapa wszystkich miejscowości uzdrowiskowych na wypoczynek wiosną. Gdzie znajduje się największe uzdrowisko?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nie wszyscy wiedzą, że są w naszym kraju miejscowości, w których piękne krajobrazy i bogactwo atrakcji to tylko miły dodatek do prawdziwej regeneracji organizmu. Wiosna to świetny czas na wypoczynek w uzdrowisku, ale które wybrać? Dla wszystkich tych, którzy czują się zmęczeni, przygotowaliśmy mapę uzdrowisk w Polsce. Gdzie znajduje się największe z nich? W tym artykule zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje.

Spis treści

Czym jest uzdrowisko i jakie są rodzaje uzdrowisk?

Uzdrowisko to miejsce, w którym odnaleziono naturalne surowce lecznicze. Mogą być nimi m.in. wody mineralne czy borowiny, które służą do kuracji pitnej lub kąpieli leczniczych. Status uzdrowiska zyskują tylko obszary dysponujące surowcami o właściwościach leczniczych, odznaczające się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i odpowiednio rozbudowaną infrastrukturą – pijalnią wód mineralnych, kąpieliskiem, inhalatornią lub parkiem zdrojowym.

Pawilon uzdrowiskowy w miejscowości Wysowa-Zdrój
Uzdrowisko to idealne miejsce na relaks, detoks i wzmocnienie zdrowia w sezonie grypowym. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia i opisy wszystkich polskich miejscowości uzdrowiskowych. Jest z czego wybierać - sami się przekonajcie! pkazmierczak, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Zobacz w galerii:

Uzdrowiska ze względu na rodzaj zasobów leczniczych dzielimy na:

  • wodolecznicze,
  • borowinowe,
  • klimatyczne,
  • morskie,
  • lecznictwa podziemnego,
  • mieszane.

Mapa uzdrowisk w Polsce

Na terenie Polski znajduje się aż 47 miejscowości uzdrowiskowych. Na poniższej mapie zaznaczyliśmy ich lokalizacje. Kolor zielony wskazuje położenie uzdrowiska nizinnego, żółty – podgórskiego, czerwony – górskiego, a niebieski – nadmorskiego.

Zobacz także: Latoszyn: nowe uzdrowisko na mapie Polski między Rzeszowem i Tarnowem. Co można tam leczyć? Jakie atrakcje czekają? Cennik, dojazd, noclegi

Gdzie jest największe uzdrowisko w Polsce?

Największe uzdrowisko w Polsce to Kołobrzeg, który jest jedną z najchętniej odwiedzanych nadmorskich miejscowości w kraju.

Status uzdrowiska miasto otrzymało w 2005 roku. Wiadomo natomiast, że już w roku 1802 leczniczy potencjał tej nadmorskiej miejscowości został dostrzeżony przez pruskiego oficera Jana Henryka Helda. Został on skazany na pobyt w Twierdzy Kołobrzeg. Jego pobyt zaowocował książką na temat tamtejszego kąpieliska morskiego. Później w Kołobrzegu utworzone zostały kąpieliska dla kobiet, mężczyzn, rodzin z dziećmi oraz łazienki solankowe.

Pod koniec XIX wieku do kąpieli zaczęto stosować także borowinę, która ma silne właściwości przeciwzapalne. Wraz z rozwojem kolei oferta uzdrowiskowa Kołobrzegu stale się rozrastała, a dziś mieści się tam ok. 30 ośrodków uzdrowiskowych, z których chętnie korzystają przyjezdni z całego kraju. Stosowane tam wody solankowe mają bardzo pozytywny wpływ na organizm kuracjuszy – solanka dotlenia tkanki, normalizuje ciśnienie krwi, przyczynia się do poprawy krążenia obwodowego czy łagodzi ból.

Pełna lista miejscowości uzdrowiskowych. Z czego słyną?

Każde uzdrowisko jest wyjątkowe – w naszym kraju jest ich tak dużo, że każdy, kto pragnie poprawić swoje zdrowie, może korzystać z leczniczych dobrodziejstw w dowolnym miejscu w Polsce. By ułatwić wam wybór, w galerii poniżej sporządziliśmy alfabetyczną listę wszystkich lokalizacji. Pod zdjęciami znajdziecie także opisy surowców występujących w danym regionie.

Poznaj najlepsze uzdrowiska w Polsce:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj StronaPodrozy.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży