Zawarcie i rozwiązanie umowy ubezpieczenia auta - co warto wiedzieć?

Materiał informacyjny Rankomat.pl
Umowa ubezpieczenia auta niewątpliwie budzi sporo pytań i wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które po raz pierwszy chcą ją podpisać lub rozwiązać. Ty również zaliczasz się do takich osób? W takim razie koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego tekstu, ponieważ dostarczy Ci odpowiedzi na wiele pytań.

Kto musi wykupić ubezpieczenie auta?

Ubezpieczenie OC samochodu, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to rodzaj polisy obowiązkowej, która została wprowadzona w celu zabezpieczenia kierowców oraz poszkodowanych w wyniku kolizji, wypadków i innych zdarzeń drogowych. W takich przypadkach to właśnie polisa OC pokrywa koszty szkód osobowych i materialnych spowodowanych przez kierowcę.

Dokładne zasady funkcjonowania polisy reguluje ustawa z 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Do wykupienia ubezpieczenia OC jest zobowiązany każdy posiadacz pojazdów mechanicznych. Marka, model, czy też inne parametry samochodu nie mają tutaj większego znaczenia, choć mogą wpłynąć ostatecznie na wysokość składki za ubezpieczenie OC.

Warto także zauważyć, że za brak ważnego ubezpieczenia OC grożą konsekwencje finansowe, zwłaszcza gdy dojdzie do wypadku lub kolizji drogowej, ponieważ bez ważnej polisy wszystkie koszty zostaną przerzucone na nas. Poza tym jeśli w czasie rutynowej kontroli policyjnej okaże się, że nie mamy ważnego ubezpieczenia OC, to możemy spodziewać się wysokiego mandatu i odholowania pojazdu.

Kar możemy spodziewać się również wtedy, gdy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wychwyci brak ciągłości w opłatach. Wystarczy dzień przerwy, a już możemy się wydatku rzędu kilkuset złotych.

Gdzie zawrzeć umowę ubezpieczenia auta?

Polisa OC pojazdu jest rodzajem ubezpieczenia obowiązkowego, więc pojawia się w ofercie wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych. To jednak nie oznacza, że powinniśmy postawić na przypadkowo wybraną ofertę. Musimy liczyć się z tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaproponować nam bardzo różny zakres ochrony, a nawet wysokość składki.

Co więcej, poszczególne ubezpieczalnie oferują też zupełnie inną jakość obsługi, więc jeśli nie chcemy się później rozczarować, to lepiej mieć to na uwadze i rozważniej wybierać, gdzie zawrzemy umowę OC i więcej o tym na wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-pzu. Na pewno godne uwagi będą profesjonalne towarzystwa ubezpieczeniowe, które mogą poszczycić się bogatym stażem na rynku i doświadczeniem w branży.

Kluczowe znaczenie powinna mieć dla nas też sama oferta polisy, a dokładnie mówiąc zakres ochrony. Ogólnie najlepiej stawiać na te oferty, które zapewniają nam ochronę w wielu różnych sytuacjach drogowych, jednakowo podczas jazdy, jak i postoju. Mowa tutaj nie tylko o uszkodzeniu pojazdu innego kierowcy, ale też o uszkodzeniu ciała, czy innych rzeczy. Dodatkowo można też pomyśleć o rozszerzeniu polisy o inne opcje, w tym na przykład o assistance.

Warto też pamiętać, że koszt polisy może się zwiększać wraz z ilością wybranych przez nas opcji. Jednak praktyka pokazuje, że szukanie oszczędności w tym przypadku nie zawsze wychodzi nam na korzyść. Dlatego, lepiej dopłacić i cieszyć się spokojem podczas podróży samochodem, niż obawiać się ewentualnych kosztów związanych z nieprzewidzianymi sytuacjami.

Kiedy możemy rozwiązać umowę ubezpieczenia auta?

Nieodłącznym elementem zakupu samochodu, jest też nabycie polisy OC. To jednak nie oznacza, że musimy z niej korzystać dożywotnie. Istnieją pewne sytuacje, w których możemy rozwiązać umowę ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowych. Najprościej będziemy mogli to zrobić, gdy doszło do zawarcia umowy na odległość.

Nie ma znaczenia, czy mówimy o wykupieniu ubezpieczenia przez telefon, Internet, czy firmę kurierską. Jeśli uznamy, że oferta jest nieodpowiednia, to możemy zdecydować się na wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Mamy na to aż trzydzieści dni i nie musimy podawać przyczyny. Jednak trzeba się spodziewać tego, że towarzystwo ubezpieczeniowe naliczy koszty za okres ochrony.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC będzie możliwe również wtedy, gdy umowa zostanie przedłużona automatycznie lub zdecydujemy się skorzystać z oferty innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wystąpienie podwójnego OC również sprawia, że możemy zrezygnować z jednej polisy.

Poza tym, szkoda całkowita auta lub jego zły stan techniczny sprawiają, że w mgnieniu oka rozwiążemy współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowych. Wystarczy zezłomować pojazd i dostarczyć stosowny dokument do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak rozwiązać umowę ubezpieczenia auta?

Aby rozwiązać umowę ubezpieczenia auta, należy sporządzić odpowiedni dokument. Musimy w nim zawrzeć swoje dane, a więc imię i nazwisko, adres i numer PESEL. Do tego trzeba też podać informacje o samochodzie (marka, model, numer rejestracyjny i numer polisy) i towarzystwie ubezpieczeniowym, z którego usług chcemy zrezygnować. Wymagane jest też podanie podstawy prawnej, a także daty i miejsca sporządzenia wniosku. Tak sporządzone wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC należy podpisać własnoręczne i dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zawarcie i rozwiązanie umowy ubezpieczenia auta - co warto wiedzieć? - Motofakty

Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn