2 plus 1. Elżbieta Dmoch straciła wszystko kochając zbyt mocno. Przez wielką miłość jedna z największych gwiazd muzyki lat 70. wylądowała na dnie

Elżbieta Dmoch nie pojechała "windą do nieba". Ta wspaniała wokalistka po latach wielkich sukcesów przeżyła ogromny upadek - nie miała gdzie mieszkać, ani za co jeść. Życie bez ukochanego ją przerosło.

Multimedia

Elżbieta Dmoch - pierwsze spotkanie z Januszem Krukiem

Ten związek źle się zaczął i jeszcze gorzej skończył. Elżbieta Dmoch miała zaledwie 16 lat, kiedy zakochała się w Januszu Kruku, muzyku, który w Domu Kultury przy Zakładach Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg założył zespół bigbitowy Warszawskie Kuranty. Grupa przygrywała na studniówce w liceum na Grochowie. Tam Janusz Kruk wypatrzył Elżbietę. Została wokalistką Warszawskich Kurantów. Gdy miała 20 lat, założyli wspólnie 2 plus 1, by grać pop z folkowym twistem i odrobiną rocka. Dwa lata potem byli już małżeństwem. Kruk zostawił dla zdolnej, wysokiej, pięknej młodej kobiety swoją żonę i córkę Liliannę. Przyszłość pokazała, że historia lubi się powtarzać.

Ale na razie święcą ogromne triumfy, zdobywają publiczność kolejnymi przebojami, które nuci cała Polska, przede wszystkim „Czerwone słoneczko” i „Chodź, pomaluj mój świat”. Ich debiutancki album zatytułowany "Nowy wspaniały świat" zyskał status złotej płyty, do czego przyczyniły się również takie piosenki, jak „Wstawaj, szkoda dnia” i „Hej, dogonię lato”. Jeszcze większym przebojem staje się później piękny i smutny utwór "Windą do nieba".

Ich dom na ul. Zdrojowej na Sadybie staje się obowiązkowym i modnym miejscem spotkań warszawskiej socjety. Wypada w nim bywać. Odwiedzają Elżbietę i Janusza muzycy, dziennikarze, ówcześni celebryci. Janusz Kruk jest w swoim żywiole, natomiast spokojna Elżbieta dostosowuje się do trybu życia męża, który od dawna uchodził za bon vivanta.

Elżbieta Dmoch zdradzana przez męża

2 plus 1 koncertują po świecie - odwiedzają m.in. Stany Zjednoczone, Kanadę, Szkocję, Francję, Szwajcarię, RFN, NRD, Czechosłowację, ZSRR, Kubę. Powstają nowe płyty, które niezmiennie odnoszą sukcesy. Ich piosenki stają się popularne nawet w Japonii. A kiedy zmieniają się trendy muzyczne, 2 plus 1 potrafią się dostosować - zaczynają grać nowofalowo i w stylu disco oraz synth pop. Niestety, te olbrzymie dokonania nie znajdują odzwierciedlenia w życiu prywatnym Elżbiety. Przymyka oczy na kolejne zdrady męża, który zawdzięcza jej to, że w ogóle powstają jakieś piosenki:

Dla Kruka każdy pretekst był dobry, aby urwać się z flachą na miasto i gdyby nie upór Elżbiety, nie skomponowałby nawet połowy tego, co po nim zostało - powiedział jeden z najlepszych polskich autorów tekstów, Marek Dutkiewicz (za Onet.pl).

Nadchodzi chwila, w której wspomniana na początku historia zatacza koło i Janusz Kruk wyznaje żonie, że ją opuszcza. Jest zakochany w innej. Dla Elżbiety to potężny cios. Jest jedną z tych kobiet, dla których ukochany mężczyzna jest całym światem. I kiedy ów świat się wali, nie zostaje już nic. Łudząc się, że mąż do niej wróci, Elżbieta kontynuuje karierę z 2 plus 1. A Januszowi rodzą się synowie. Wspólny dom Elżbiety i eksmęża zostaje sprzedany. Wokalistka musi się podzielić pieniędzmi z Lilianną.

Elżbieta Dmoch w szpitalu psychiatrycznym

W 1992 roku Janusz Kruk umiera na skutek zawału. Od dawna chorował na serce, a wszczepiona mu zastawka nie pomogła, gdy muzyk nieustannie balował. Pogrzeb był dla niej strasznym przeżyciem. Zaczęła chorować na depresję, przestała w ogóle interesować się muzyką, czymkolwiek. Po ostatnim występie publicznym w Łomży w 2002 roku unika ludzi, mieszka sama, żyje z oszczędności. Kiedy nie jest już w stanie płacić czynszu, traci dach nad głową.

W starej chacie pod Tarczynem, w której nie ma podłogi, elektryczności, a wodę trzeba brać ze studni, Elżbieta Dmoch przesypia noce na słomie. Dni spędza siedząc na przystanku autobusowym. Opuszcza chałupę dopiero, kiedy zaczynają się nią interesować reporterzy magazynu "Uwaga!". Wtedy ucieka z powrotem do Warszawy, do mieszkania matki, która go jej przepisuje. Czuje się lepiej, ale kiedy mama umiera, załamana Elżbieta trafia do szpitala psychiatrycznego.

Uczestnicy zmierzyli się z utworami Dwa Plus Jeden! Kto wygrał?Zobacz więcej

Dziś, po powrocie do domu na Pradze, utrzymuje kontakt z rodziną, spotyka się ze znajomymi. Polują na nią paparazzi. Jeden z nich sfotografował ją w supermarkecie na zakupach, kiedy w wysłużonych, starych i za dużych plastikowych klapkach kąpielowych kupowała papier toaletowy i deskę do krojenia. Smutny to widok. Szkoda, że tak potoczyły się losy niebywale zdolnej artystki. Jakie by były, gdyby Kruk z Warszawskimi Kurantami nigdy nie pojawił się na studniówce Elżbiety...?

Zobacz galerię

FBPAGE httpos://facebook.com/telemagazynpl

Komentarze

Skomentuj
 • Anna (gość)

  Fajny artykuł mam cos od siebie cyfrowa.tvp.pl/video/muzyka,dwa-plus-jeden,58762150

  24.06.2022 10:48
 • Beata (gość)

  Bardzo smutne losy, uwielbiam piosenki p Eli, jest wspaniala artystka, a depresja to straszna choroba, gdyby tylko pozwolila sobie pomoc, w pojedynke to prawie niemozliwe wyjsc z tego 💝💝💝

  20.06.2022 00:29
 • Bibcok z Tarnowa (gość)

  Gdybym tylko wiedział że zylas w nędzy.Nie wiedziałem nic,Zawsze ciebie kochałem i podziwialem. Chciałbym żebyś mnie odnalazła B.Os.....ki

  26.04.2022 00:37
 • On (gość)

  Do dziś lubię słuchać piosenek w jej wykonaniu Wielka szkoda ze tak smutno potoczyło sie jej życie Piękna , utalentowana kobieta. Wspaniałe piosenki.

  22.08.2021 21:45
 • nana * (gość)

  Ja tylko tyle potrafię skomentować, uwielbiam ją słuchać do dziś

  20.07.2021 10:41
 • Porębski (gość)

  Komentarze, powinny być płatne, bo skala durnoty jaka tam dominuje powala z nóg.

  19.07.2021 16:52
 • Porębski (gość)

  Zespół 2 +1 włucząc się po świecie zaraził się Wirusem który upośledza układ immunologiczny. Kłopoty zdrowotne miał lider zespołu, natomiast Dmoch dostała normalnej depresji. Ludzie zdolni, utalentowani, wrażliwi mają delikatniejszą strukturę immunologiczną otaczającą mózg. Dalsze scienienie tej struktury przez tego wirusa może wywołać najrozmaitsze zaburzenia psychiczne. Nie usunięcie tego wirusa, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, Choroby Alzheimera. Nosicielem tego wirusa był np Grechuta, Willas, Młynarski. Samo usunięcie Wirusa jest bardzo proste, wraca do normy odporność i znikają dolegliwości. Gdyby Dmoch zrobiła badanie za 30zł, parametru IgG całkowite, to przyczyn swego stanu zdrowia dopatrywala by w defekcie immunologicznym, a nie opowiadała głupot o nieszczęśliwej miłości.

  19.07.2021 16:03
 • Ayo (gość)

  Miłość jest piękna, miłość dodaje sił, sprawia że cały świat należy do nas. Ale bywa i tak że potrafi powalic na kolana z których nie można się podnieść. Zatem kochajmy .. Ale nigdy nie za mocno, by w razie niepowodzenia moc kochać raz , potem drugi i trzeci i znów...😀

  19.07.2021 12:32
 • Elo (gość)

  Taka piękna kobieta, zlaczyla się z takim paskuda, ci miał w sobie? Ja nie widzę nic, mogła mieć każdego

  19.07.2021 07:40
 • Elo (gość)

  Taka piękna kobieta, zlaczyla się z takim paskuda, ci miał w sobie? Ja nie widzę nic, mogła mieć każdego

  19.07.2021 07:40
 • Danka (gość)

  Elu dla byłaś i jesteś gwiazdą

  18.07.2021 14:48
 • Magda (gość)

  Gośc Irena po ilu piwach pisałaś ten post analfabetko

  18.07.2021 14:35
 • Dottie (gość)

  Naga prawda życia

  18.07.2021 10:25
 • Nina (gość)

  Bardzo piękna pani Elżbieta lubiłam ich oglądać i słuchać szkoda że tak się stało to smutne

  18.07.2021 03:19
 • Nina (gość)

  Bardzo piękna pani Elżbieta lubiłam ich oglądać i słuchać szkoda że tak się stało to smutne

  18.07.2021 03:19
 • Nina (gość)

  Bardzo piękna pani Elżbieta uwielbiałam ich piosenki szkoda że tak się stało to bardzo smutne nina

  18.07.2021 03:01
 • Irena (gość)

  Wielkim atutem były i sa nadal wlosy.A to ze pani jest dobrze swiadczy ilosc papiery toaletowego,bo jak jest sie czym wyproznic to swiadczy ze jest dobrze.A Kruk dobrze ze pisklat narobil moze ktores spiewac będzie.

  18.07.2021 00:33
 • Irena (gość)

  Wygląda Pani Ela dobrze ,a także myśli o tym żeby kupować dużo papieru do pidcieru Bo to życie jest do d i dobrze powycierac trzeba te ludzkie zawistne wpisy tym papierem

  18.07.2021 00:01
 • Gość (gość)

  A gdzie byli jej przyjaciele z branży???? Nikt nie pomógł, ale jak byli sławni i bogaci to było ich wielu tych " przyjaciół" Jak to możliwe że taki talent i to odkryty został zapomniany ... przecież w ciąż żyje , nie umarła , gdzie wy wszyscy jej przyjaciele jesteście co?? WSTYD!!!

  17.07.2021 23:43
 • Marek (gość)

  Życzę zdrowia pani Elu. Trzymać się i stąpać twardo po ziemi. Pierwszy miłość nie zawsze dobra. Teraz już to wiemy

  17.07.2021 22:42
NowszeStarsze

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×