25-lecie Polsatu. Historia pierwszej stacji komercyjnej w Polsce [WIDEO+ZDJĘCIA]

Kamila Glińska
Kamila Glińska
"Miodowe lata"media-press.tv
"Miodowe lata"media-press.tv
Telewizja Polsat obchodzi swoje 25-lecie. Pamiętacie, jak to wszystko się zaczęło? Jakie seriale i programy produkował Polsat? Oto historia pierwszej polskiej stacji komercyjnej!

Polsat rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 roku, dokładnie o godzinie 16:30. Ze względu na ówczesne uregulowania prawne sygnał nadawany był z Holandii z Hilversum za pośrednictwem satelity Eutelsat II. Taśmy z programem docierały tam drogą lotniczą. Niespełna 9 miesięcy później, w sierpniu 1993 r. na antenie Polsatu pojawiły się "Informacje" – pierwszy w dziejach polskiej telewizji niezależny serwis informacyjny, które w 2004 roku zmieniły się w "Wydarzenia". W październiku 1993 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji POLSAT koncesję na emisję satelitarną, a w marcu 1994 roku koncesję naziemną.

Już w 1993 roku na antenie Telewizji Polsat zadebiutował pierwszy talk-show w telewizji komercyjnej - "Na każdy temat" prowadzony najpierw przez Andrzeja Woyciechowskiego, a następnie kilka lat przez Mariusza Szczygła. Jednak dopiero w 2000 roku wraz z budową nowej siedziby telewizji przy ulicy Ostrobramskiej 77 spełniła się zapowiedź, którą przez lata słyszeliśmy w tym programie: "Na dachu wieżowca Polsatu wylądował helikopter".

W 1996 roku wystartował Paszport Polsatu - pierwsza w Polsce i jedyna jak dotąd akcja promocyjna w historii telewizji zorganizowana na taką skalę. Paszporty trafiły do 13 mln gospodarstw domowych i umożliwiły wygranie wielu cennych nagród. Ten sam rok to również pierwszy program "Disco polo live". Do tego czasu muzyka disco polo była zjawiskiem masowym, ale nieobecnym w mediach. W marcu 1997 roku pojawiło się poniedziałkowe pasmo filmowe MegaHIT, a widzowie poznali Zygmunta Chajzera, bramki i kota Zonka – czyli teleturniej "Idź na całość". Jesienią 1998 roku na antenie zadebiutowały kultowe polskie produkcje komediowe: "13 posterunek" i "Miodowe lata", a w październiku 12,5 milionów Polaków wstrzymało oddech oglądając pierwszą zawodową walkę bokserską w Polsacie z udziałem Andrzeja Gołoty i Tima Whiterspoona. W tym samym roku Polsat kupił m.in. za pół miliona dolarów prawa do emisji światowego hitu filmowego – "Titanica".

Wiosną 1999 roku na antenie zadebiutował najdłużej emitowany sitcom w Polsce – "Świat według Kiepskich", a rok później, najpopularniejszy dziś kanał sportowy – Polsat Sport. Rok 2002 przyniósł "Bar" i "Idola", którego kolejne edycje wykreowały kilka gwiazd naszej sceny muzycznej. W czerwcu Polsat jako pierwsza w historii polskiej telewizji stacja komercyjna pokazał wszystkie mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii.

Od 2003 roku – pierwszej edycji Sopot TOPtrendy Festiwal, na festiwalowej scenie co roku Polsat prezentuje najciekawszych debiutantów i uznane polskie muzyczne gwiazdy (od 2015 roku na Polsat SuperHit Festiwal). W 2006 roku po raz kolejny transmitował piłkarskie Mistrzostwa Świata, tym razem z Niemiec, a po raz pierwszy zorganizował dwa wydarzenia, które na stałe weszły do ramówki stacji. W Słomczynie rozpoczęło się kolędowanie z Polsatem, by rok później koncert kolęd zrealizować w kościele św. Anny w Warszawie, a tradycja koncertów kolędowych w Polsacie dorównała tej związanej z "Kevinem samym w domu". W Krakowie zaś, odbył się wielki sylwestrowy plenerowy koncert gwiazd, który od 2007 roku znamy hasłem "Sylwestrowej Mocy Przebojów". Wiosną 2007 roku wystartował muzyczny show "Jak Oni śpiewają", w którym przez 6 edycji zobaczyliśmy m.in. takie gwiazdy Grażyna Szapołowska czy Jerzy Zelnik.

Rok 2008 ponownie był dla przełomowy. Jako pierwsza stacja komercyjna w Polsce Polsat pokazał wszystkie mecze piłkarskiego EURO z Austrii i Szwajcarii. W portfolio stacji zadebiutował Polsat News, pierwszy kanał informacyjny w grupie Polsat. Również w 2008 roku Polsat Sport jako pierwszy kanał grupy rozpoczął nadawanie w jakości HD.

Wiosną i jesienią 2010 roku na antenie zadebiutowały dwa seriale obyczajowe: "Hotel 52", który był realizowany przez 7 sezonów i "Szpilki na Giewoncie", które widzowie oglądali przez 4 sezony. Grudzień 2010 roku stał pod znakiem "Kevina samego w domu". Fani filmu, poruszeni informacją, że po raz pierwszy od 10 lat nie zostanie pokazany w Święta Bożego Narodzenia, zasypali stację listami. Świeckiej tradycji stało się zadość – kultowy "Kevin" w Polsacie został pokazany w I Dzień Świąt, a film obejrzało ponad 4 miliony widzów.

W marcu 2011 roku pojawił się muzyczny talent show "Tylko muzyka. Must be the music", który przez ponad 5 lat emisji i 11 edycji zapoczątkował karierę wielu początkujących wykonawców m.in. zespołów Enej i Lemon. Od września 2012 widownia śledzi perypetie serialowych "Przyjaciółek". W 2013 rozpoczęło się wielkie gotowanie w programach "Top Chef", a następnie "Hell’s Kitchen – Piekielna Kuchnia".

Rok 2014 na antenie Polsatu to wielkie wydarzenia sportowe i… jedno taneczne. To była prawdziwa niespodzianka. W marcu na antenie zadebiutował wyczekiwany przez widzów, gruntownie odświeżony "Taniec z Gwiazdami" – program legenda i światowy hit, który właśnie w Polsacie świętował w tym roku swoją 20. edycję w Polsce. We wrześniu serca kibiców najpierw zdobyli siatkarze sięgając po upragnione Mistrzostwo Świata, a finał z Brazylią, oglądało średnio 9,6 miliona widzów. Następnie polska piłkarska reprezentacja w eliminacjach piłkarskiego EURO 2016 na Stadionie Narodowym w Warszawie odniosła pierwsze, historyczne zwycięstwo nad drużyną Mistrzów Świata - Niemiec. Jeszcze tej jesieni, Polsat pokazał pierwszą edycję muzycznego show "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Latem 2016 roku transmitowano udany dla naszych piłkarzy turniej finałowy EURO z francuskich boisk.

Rok 2017 przyniósł na naszej antenie m.in. serial "W rytmie serca", który dosłownie skradł serca naszym widzom. Intrygujący scenariusz, malownicze plenery Kazimierza Dolnego i doskonała obsada to był nasz przepis na sukces. Jesienią pojawił się nowy show "#Supermodelka Plus Size", w którym stacja chciała udowodnić, że piękna nie da się zmierzyć centymetrem, a rozmiar 42 i większy też może być bardzo atrakcyjny. Emocji dostarczono widzom zabierając 16 śmiałków na "Wyspę przetrwania". Właśnie tam, na Fidżi uczestnicy mogli przeżywać pełną rywalizacji walkę o codzienny byt, a widzowie śledzili ich zmagania.

W codziennej pracy Polsat nie zapomina też o tych najbardziej potrzebujących - już od 20 lat Fundacja Polsat, założona przez Telewizję Polsat, niesie pomoc chorym dzieciom. Jak dotąd pomoc dotarła do ponad 30 tysięcy małych pacjentów, a Fundacja Polsat wsparła finansowo 1200 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, remontując oddziały lub wyposażając je w nowoczesny sprzęt ratujący życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn