"Bitwa o Okinawę w kolorze". Ostatnia bitwa na Pacyfiku. Jak wyglądała?

"Bitwa o Okinawę w kolorze" to historia ostatniej wielkiej bitwy drugiej wojny światowej i najbardziej krwawych starć na Pacyfiku. Gdzie oglądać?

Multimedia

"Bitwa o Okinawę w kolorze" w poniedziałek, 21 stycznia, godz. 21:50 na Fokus TV - sprawdź program tv

Okinawa to główna wyspa w archipelagu Riukiu, położona na południowy-zachód od Wysp Japońskich. Jej powierzchnia wynosi 1295 km2. Ze względu na swe centralne usytuowanie wobec Wysp Japońskich, Chin, Filipin i Wietnamu, Okinawa miała ważne znaczenie strategiczne podczas II wojny światowej.

Historia ostatniej bitwy drugiej wojny światowej i najbardziej krwawych starć na Pacyfiku. Od brutalnych walk na lądzie do zaciekłych ataków kamikaze - o bitwie o Okinawę opowiadają jej weterani, a my możemy zobaczyć ją tak jak oni, z bliska i w kolorze. Amerykanami dowodził generał Simon Buckner, na czele Japończyków stał generał Mitsuru Ushijima.

Reprezentowali oni skrajnie różne systemy wojskowe, które starły się z niezwykłą intensywnością na tzw. linii Shuri, ufortyfikowanych wzgórzach, gdzie znajdowały się japońskie stanowiska obronne. Amerykanie ponosili ogromne straty. Gdy wojna w Europie się skończyła, a bitwa o Okinawę zdawała się nie mieć kresu.

Po opanowaniu wyspy wojna potoczyła się zgoła odmiennym torem. Zrzucone w sierpniu 1945 roku bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, zwycięski pochód Armii Czerwonej w Mandżurii, skłoniły Japonię 15 sierpnia 1945 roku do podjęcia gotowości podpisania kapitulacji. Ostatecznie akt bezwarunkowej kapitulacji podpisano 2 września 1945 roku na pokładzie pancernika USS "Missouri". Data ta kończy kres Cesarstwa Japonii oraz rozpoczyna kilkuletni okres okupacji jej terytorium przez wojska amerykańskie.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×