"Bolszoj" [RECENZJA]. Prawdziwy hit festiwalu Sputnik nad Polską 2017

„Bolszoj” to jeden z ciekawszych filmów pokazywanych na festiwalu Sputnik nad Polską 2017, więc dziwnego, że bilety były wyprzedane, a sala wypełniona po brzegi. Zresztą Walery Todorowski już swoimi poprzednimi dokonaniami pokazał, że twórcą ciekawym jest.

Multimedia

BOLSZOJ - RECENZJA

„Bolszoj” wygląda trochę jak rosyjska odpowiedź na „Fame” Alana Parkera. Marzenia, rywalizacja, ambicja, chęć odniesienia sukcesu, poświęcenie, przyjaźń wystawiona na próbę oraz rozczarowania, gorycz porażki i szara smutna rzeczywistość, a wszystko to za murami szkoły baletowej. Zresztą temat jest na tyle uniwersalny, że równie dobrze możemy odnieść go do chyba każdej dziedziny, a nie tylko do rywalizacji o miano primabaleriny Teatru Bolszoj.

Patrząc na to wyobrażałem sobie, że los studentów szkół filmowych czy teatralnych często bywa podobny. Bo to też opowieść o artystach, wiecznie będących w trasie, podążających za swoją karierą i w końcu orientujących się, że poza pracą tak właściwie nic nie mają, a zegar tyka i młodsi już nie będą. A zdrowsze, silniejsze i bardziej efektowne pokolenia nadciągają. Troszkę też w tym klimatu „Premiery” Cassavetesa. No i kwestia ciężkiej pracy oraz szczęścia – czasem trzeba znaleźć się we właściwym miejscu i we właściwym czasie oraz zacisnąć zęby, schować honor w kieszeń i robić swoje. Nawet jeżeli innym to przeszkadza. Truizm? I co z tego, skoro taka jest prawda.

W roli głównej – po raz pierwszy przed kamerą – Margarita Simonova z Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Nie wiem na ile grała, a na ile była zwyczajnie sobą, ale wiarygodności jej odmówić nie można. Dobra rola, mam nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczymy ją na planie filmowym. A ja bym sobie życzył więcej takich najeżonych emocjami filmów na Sputniku. Bardzo dobre kino.

Ocena: 8/10

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×