Boso przez świat - recenzja internautki Pauliny

Można się nie zgadzać z poglądami Wojciecha Cejrowskiego, a także nie lubić jego osoby, ale nie da się wykazać obojętności w stosunku do prowadzonego przez niego programu telewizyjnego pt.: "Boso przez świat".

Multimedia

Jest to program turystyczno-kulturowo-podróżniczy, który ma formę 25-minutowych reportaży z różnych miejsc na świecie, często mało dostępnych dla ucywilizowanego, przeciętnego człowieka. Jest przeznaczony dla widzów od 12 lat i nadawany w języku polskim. Wśród licznych odcinków, które pojawiły się w telewizji i Internecie, można odnaleźć między innymi sprawozdania z dzikich rejonów w krajach takich, jak: Ekwador, Brazylia, Meksyk, Gambii i Portugalia. "Boso przez świat" był reżyserowany poprzez Andrzeja Horubałę i Macieja Chmiela (odcinki z Senegalu, Gambii oraz Zielonego Przylądka) oraz Wojciecha Cejrowskiego - najnowsze odcinki. Z kolei kierownikiem wypraw od odcinków z Ekwadoru był Sławomir Makaruk. W filmie pojawiają się zdjęcia autorstwa Piotra Gorzkiewicza (odcinki z Meksyku, Senegalu, Gambii i Zielonego Przylądka, Ekwadoru), Miguela Perea Mantes (odcinki z Hiszpanii i Portugalii) i Jacka Rudnickiego (do odcinka z Włoch - włącznie).

Czołówka serialu zmieniała się aż czterokrotnie, ze względu na miejsca, w jakich kręcono program. W latach 2007-2011 program był emitowany w TVP2, kiedy to premierowe odcinki można było zobaczyć w niedzielę o godzinie 9:55, a następnie o 10:15. W maju 2009 został tymczasowo zdjęty z ramówki telewizyjnej, ponieważ Wojciech Cejrowski występował w spotach wyborczych "Prawicy Rzeczpospolitej", równocześnie zachęcając do oddania głosu na Marka Jurka. Następnie w czerwcu 2011 roku rozwiązał współpracę z TVP2 na rzecz stworzenia nowego programu telewizyjnego pt.: "Wojciech Cejrowski. Boso", który został emitowany na antenie TVN Style od 17 czerwca 2011 roku. A od 28 września 2013 roku premierowe odcinki są prezentowane odbiorcom na antenach telewizji Puls oraz Puls2. Program "Boso przez świat" przedstawia najbardziej odległe, najmniej skażone cywilizacją lub nie mające nic wspólnego ze światem współczesnym miejsca na świecie. Pokazuje piękno i różnorodność krajobrazu nietkniętego działaniem człowieka. Na takich dziewiczych, niecywilizowanych terenach toczy się życie ich mieszkańców, nie tylko zwierząt, ale i ludzi. I właśnie dzięki opisywanemu programowi odbiorca polskiej telewizji ma możliwość poznania i zbliżenia się do sposobu życia, które może wydawać się niemożliwe, odległe i prymitywne.

Wojciech Cejrowski przybliża nas do takiego rodzaju egzystencji w prosty i zrozumiały sposób. Używa przy tym języka klarownego i przystępnego dla przeciętnego odbiorcy, wtrącając równocześnie liczne żarty, które doskonale uzupełniają program i nadają mu jeszcze większą nutę zainteresowania oraz chęć poznawania. Reportaż wytwarza sposobność przybliżania się do niecywilizowanych kultur i obyczajów ludzi, żyjących w zgodzie z naturą. Ukazuje tradycję plemion, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenia, i która pomaga przetrwać w "dzikich" warunkach. Właśnie dzięki wiedzy, która bierze początek od powstania danego plemienia i w miarę upływu czasu ulega modyfikacjom "dzikie" ludy potrafią przeżyć w trudnych, czasami ekstremalnych, warunkach. Szacunek plemion do tradycji pozwala im na przetrwanie, a nawet szczęśliwe życie. W każdym zakątku świata, czy to w buszu, czy w dziewiczej puszczy, możemy zobaczyć, jak wspaniale ci ludzie sobie radzą. W programie Wojciecha Cejrowskiego prezentowane są ciekawostki z różnych zakątków świata. Podróżnik próbuje również miejscowych kuchni i opowiada przy tym, czym żywią się dzikie plemiona. Prezentuje nieznane gatunki jadalnych roślin czy owoców oraz sposoby polowania na zwierzynę. Ukazuje życie codzienne niecywilizowanych ludzi, czynności wykonywane przez nich każdego dnia i sposoby radzenia sobie z warunkami przyrodniczymi, które nie zawsze są przyjazne.

Wojciech Cejrowski przemierza świat i nagrywa na taśmie historię naszego istnienia. Współczesna cywilizacja wkracza coraz dalej i za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat może już nie być ostatnich plemion, żyjących w zgodzie z rytmem natury, a nagrane odcinki będą nam zawsze pokazywać, jak żyli ludzie. W świetle mojej opinii program "Boso przez świat" jest jednym z najlepszych i najbardziej interesujących programów emitowanych w polskiej telewizji. Kusi pięknymi zdjęciami różnorodnych krajobrazów, pokazuje bardzo bezpośrednie spojrzenie na ludzi i to, co ich otacza. Wiedza przekazywana jest z zacięciem i interesująco. Jednym z plusów jest to, iż Wojciech Cejrowski opowiada w ciekawy sposób, prostym, zrozumiałym i klarowanym językiem. Dzięki skupieniu się na jak najbliższym ukazaniu danego miejsca zostaje pokazany prawdziwy obraz z życia plemion, co jest zawsze okraszone trafnym komentarzem prowadzącego.

W każdym odcinku jest coś nowego i coś, co wywołuje mój zachwyt oraz zaskoczenie. Niezależnie, gdzie będzie miało miejsce kręcenie odcinka, to zawsze jest on interesujący. Wojciech Cejrowski potrafi zarazić pasją podróżowania i poznawania, co daje się wyczuć, nawet poprzez ekran telewizora. Program "Boso przez świat" bardzo mi się podoba. Jest jednocześnie zabawny, pouczający i poszerzający wiedzę. Wiele faktów przyrodniczych i z życia ludzi można się dowiedzieć, co jest pokazane w prostej i bardzo atrakcyjnej formie. Pasja podróżowania towarzyszy mi od najmłodszych lat. Dzięki programowi mam możliwość zobaczyć i poznać różne miejsca na świecie. Mogę zachwycać się pięknem nieskazitelnych krajobrazów, a także zgłębić styl życia mieszkańców tych terenów. Z całym przekonaniem i czystym sumieniem mogę polecić ten program każdemu.

Paulina Drzewiecka

[sc]**WRÓĆ DO PROGRAMU TV

PRZECZYTAJ RECENZJĘ INTERNAUTKI IWONY**[/sc]

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×