"Czas apokalipsy: Powrót" - wersja reżyserska jednego z najsłynniejszych filmów w historii kina [RECENZJA]

Historia wyprawy kapitana Willarda, któremu polecono zlikwidowanie ukrywającego się w głębi azjatyckiej dżungli szalonego pułkownika Kurtza.

Multimedia

NASZA OCENA: 9/10

Trwa wojna w Wietnamie. Kapitan Willard (Martin Sheen) dostaje tajne zadanie. Wraz z niewielkim oddziałem ma popłynąć w górę Mekongu, by dotrzeć do terenów w Kamboży, które kontroluje pułkownik Kurtz (Marlon Brando). Zbuntowany komandos utworzył w dżungli własne księstwo. Jak mówią jego byli szefowie – zwariował. Willard musi go odnaleźć i zabić. Podróż w górę rzeki małą łodzią patrolową to jakby podróż w głąb ogarniętego szaleństwem umysłu.

„Czas apokalipsy” jest luźną, przeniesioną w nasze czasy, adaptacją „Jądra ciemności” Josepha Conrada. Film, jeden z najsłynniejszych w historii kinematografii, miał premierę w 1979 roku, dostał osiem nominacji i dwa Oscary (zdjęcia i dźwięk).

„Czas apokalipsy: Powrót” to wersja reżyserska Coppoli, zmontowana przez niego w 2001 roku. Jak zapowiadał reżyser miała być „jeszcze bardziej porażająca, jeszcze bardziej antywojenna”. Jednak dodatkowe 50 minut filmu nie spełnia tych nadziei. Choć dodane fragmenty wyjaśniają i domykają niektóre poboczne wątki, film traci spójność. Trwając dwie i pół godziny balansował na granicy szaleństwa i wytrzymałości widzów. Dochodząc prawie do trzech, granicę tę przekroczył – jak pułkownik Kurtz. Okazuje się, że twarda ręka przedstawiciela wytwórni filmowej miewa też dobre strony: moderuje „rozgadanie” reżysera i zmusza go do dyscypliny. Warto o tym pamiętać.

Piotr Radecki

Dramat USA 1979, reż. Francis Ford Coppola

"Czas Apokalipsy: Powrót". Sprawdź datę emisji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×