"Dama w Vanie". Staruszka postrachem ulicy [RECENZJA]

Pani Shepherd to stara dziwaczka mieszkająca w swym vanie parkowanym obok domów luksusowej dzielnicy. Staruszka właśnie wybrała nową miejscówkę – podjazd pisarza Alana Bennetta. Nikt nie spodziewa się, jak bardzo zmieni to życie obojga. „Dama w vanie” opowiada prawdziwą, choć niezwykłą historię.

Multimedia

NASZA OCENA: 7/10

Pisarz Alan Bennett wprowadził się do pięknego domu w luksusowej dzielnicy Camden. Zauważa, że po okolicy krąży zdezelowany samochód, którym porusza się stara dziwaczka co pewien czas parkująca na pewien czas przed losowy wybranym domem. Mieszkańcy traktują Mary Shepherd jako dopust boży, choć – głównie aby zagłuszyć wyrzuty sumienia i dobrze wyglądać przed sąsiadami – pomagają jej od czasu do czasu. W końcu wybór Mary pada na dom, a właściwie podjazd, Alana. Pisarz wbrew ostrzeżeniom innych mieszkańców zezwala Mary na tymczasowe zamieszkanie w zaparkowanym tam aucie. Nie spodziewa się, że chwilowy w teorii pobyt zmieni się w jej wieloletnie zakwaterowanie pod jego domem…

„Dama w vanie” została napisana w 1999 roku jako sztuka teatralna. Autorem był… Alan Bennett. Tak, to sztuka i film opisujące jego prawdziwą znajomość z miss Mary Shepherd (tak się przedstawiała, naprawdę jednak nazywała się Margaret Fairchild i była swego czasu obiecującą pianistką), dziwaczką z mroczną tajemnicą z przeszłości, która na podjeździe jego domu mieszkała… 15 lat! Film jest komediodramatem, który spełnia swe zadanie także jako satyra na hipokryzję mieszkańców bogatych przedmieść, nowobogackich zagłuszających wyrzuty sumienia drobnymi, ale szeroko komentowanymi gestami pomocy. Przede wszystkim to jednak opis zagmatwanej relacji między starą ekscentryczką i pisarzem (a także jego alter ego, w filmie bowiem Alan toczy długie dysputy z samym sobą), relacji, która przechodzi różne etapy, by zamienić się w coś w rodzaju specyficznej przyjaźni. Jest też wątek kryminalny, który może nie trzyma w napięciu jak to bywa w thrillerach, ale budzi zaciekawienie. „Dama w vanie”, jak przystało na ekranizację sztuki, nie porywa wartką akcją, ale bazuje na dobrych dialogach i wybornym aktorstwie – Mary Shepherd zagrała sama Maggie Smith.

Beata Cielecka

"Dama w Vanie" w tv - sprawdź datę emisji.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×