"Dom". Przyjaźń dziewczynki i kosmicznego najeźdźcy [RECENZJA]

W „Domu” oglądamy naszą planetę podbitą przez małe fioletowe stworzonka zwane Buwami, jeden z nich, Oh, naraża się współplemieńcom i musi uciekać, a jego towarzyszką zostaje ziemska nastolatka.

Multimedia

NASZA OCENA: 7/10

Boovy z ich własnej planety wygonił niszczycielski Gorg. Od tego czasu przemierzały kosmiczne przestrzenie szukając nowego domu. Ich wybór padł na Ziemię, która zaanektowali bez przelewu krwi – Ziemian przesiedlili w jedno miejsce, zajmując ich domy i zdobycze techniki. Oh zawsze sprawiał kłopoty, nawet na nowej planecie naraził się innym Boovom, musi więc uciekać. Jego towarzyszką zostaje nastoletnia Tip, która przemierza kraj w poszukiwaniu zaginionej w trakcie przesiedlenia matki.

„Dom” zaczyna się od „trzęsienie Ziemi”, czyli akcji przesiedleńczej. Jesteśmy wrzuceni od razu w wir akcji i nie dowiemy się wiele o Boovach (padają tylko pojedyncze informacje o ich przeszłości). Dobrze więc przed premierą zapoznać się z krótkim filmikiem promującym „Dom”, „Almost Home”, i książką Adama Rexa „Prawdziwe znaczenie Smekodnia”, na której luźno oparto scenariusz (Ziemia została przez Boovów nazwana, na cześć ich kapitana Smeka, Smeklandią).

„Dom” nie dorównuje może najlepszym animacjom ze studia DreamWorks, ale to zwariowana, pełna kolorów i humoru opowieść ucząca tolerancji do innych. Mamy tutaj inwazję na naszą planetę, fioletowo-różowe miłe na pozór stworki (zmieniają kolor w zależności od targających nimi emocji), które zachowują się niczym rasowi kolonizatorzy, mamy szalone scenki w których Boovy zapoznają się z osiągnięciami technicznymi „niższej rasy”, za jaką uznano ludzi, są latające samochody, sprytne kocisko, wreszcie nastolatka, która chce odnaleźć matkę, a przy okazji może z fajtłapowatym Ohem uratować Ziemię. Jest pstrokato, śpiewnie (w oryginale pod Tip głos podkładała Rihanna, co ciekawe, jej bohaterka, podobnie jak piosenkarka, pochodzi z Barbadosu), czasem głupawo, czasem refleksyjnie, a na końcu twórcy serwują kilka ładnie podanych morałów. Czegóż dzieciom może więcej brakować? Zadbano także o starszych widzów – w dubbingu pojawia się cała masa nawiązań do popkultury, bawi też słowotwórstwo kosmicznych gości.

Beata Cielecka

"Dom" w tv - sprawdź datę emisji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×