"Dywizjon 303. Historia prawdziwa" [RECENZJA]. Przystojni chłopcy opakowani w mundury, czyli kino niewykorzystanego potencjału

Na fabularny film o Dywizjonie 303 polscy widzowie musieli czekać bardzo długo, jednak gdy już się doczekali, to otrzymali nie jeden, a dwie produkcje, które opowiadają o losach tych samych bohaterów. Dopiero co w kinach mogliśmy oglądać brytyjsko-polski film „303. Bitwa o Anglię”, a już na ekranach pojawia się – od dawna oczekiwany – polski film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Oceniamy.

Multimedia

"DYWIZJON 303" RECENZJA

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to produkcja, do której przymierzano się od lat. Najpierw długa i mozolna walka o dofinansowanie, następnie problemy realizacyjne, zmiana reżysera podczas zdjęć, konflikt z pierwszym dystrybutorem i znalezienie drugiego – oj, to materiał na kompletnie inny artykuł (albo nawet film!), ale nie wspominam o tym bez powodu, bo przecież każdy problem ma swoje źródło i może mieć odzwierciedlenie w finalnym efekcie. Na szczęście udało się dokończyć zdjęcia i widzowie w końcu otrzymali „Dywizjon 303”.

Jako, że w tak krótkim czasie dostaliśmy aż dwa filmy ukazujące bohaterstwo polskich pilotów służących w RAF podczas II Wojny Światowej, daje to nam materiał do porównań, które są o tyle uzasadnione, że przecież przez moment polską produkcję reklamowano hasłem „NIE POMYL FILMU”. Mam też wrażenie, że od polskiego filmu, który wyreżyserował Denic Delić, jednocześnie były dużo większe oczekiwania niż od brytyjskiego telewizyjniaka, który już na zwiastunach nie zachwycał stroną wizualną i scenami batalistycznymi.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” wygląda dobrze pod względem technicznym. Widać, że tutaj nie poskąpiono funtów oraz polskich złotych, więc efekty specjalne są porządne i nie powodują bólu oczu jak w przypadku „303. Bitwy o Anglię”, ale scenariusza niestety już tak się nie da komplementować. Skrypt, inspirowany (słowo klucz) książką Arkadego Fiedlera, pozostawia wiele do życzenia i nie mogę pozbyć się wrażenia, że przepisywano oraz poprawiono go nieskończoną ilość razy. Jest chaotyczny, po części stara się opowiedzieć o losach Dywizjonu 303, a z drugiej strony skręca w kierunku jakiejś taniej i bezsensownej historii miłosnej. Czemu? Naprawdę polską historię trzeba sprzedawać za pomocą obowiązkowego romansidła?

Twórcy mieli w rękach materiał na hit, być może wielki film, ale kompletnie nie potrafili tego wykorzystać. Cała opowieść skupia się wyłącznie na postaciach Jana Zumbacha (Maciej Zakościelny) oraz Witolda Urbanowicza (Piotr Adamczyk), niemal kompletnie ignorując resztę dywizjonu. I nie, wymienienie ich wszystkich z nazwiska w ostatniej scenie nie wystarczy. Szkoda, bo każdy z tych pilotów był charyzmatyczną jednostką, a film Denisa Delicia większość z nich sprowadza do praktycznie niewidocznych postaci, które mają góra jedną kwestię do powiedzenia, a tak albo latają, albo piją piwo w pubie. Żałować można niewykorzystanego potencjału aktorów, bo Krzysztof Kwiatkowski czy Jan Wieczorkowski zdecydowanie zasłużyli na więcej. W tej materii dużo lepiej poradził sobie konkurencyjny film, bo w „303. Bitwie o Anglię” mieliśmy sprawniej wyeksponowanych bohaterów, gdzie praktycznie każdą z postaci dałoby się w jakiś sposób scharakteryzować. Tam każdy był jakiś. W przypadku „Dywizjonu 303. Historii prawdziwej” otrzymaliśmy jedynie przystojnych chłopców opakowanych w mundury.

"303. Bitwa o Anglię". Opowieść o męstwie, bohaterstwie, absurdzie wojny i dziejowej podłościZobacz więcej

No i przede wszystkim „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” pozbawiony jest dramaturgii oraz emocji. Co z tego, że walki powietrzne wyglądają atrakcyjnie, skoro bohaterowie zostali skonstruowani w taki sposób, że są mi – jako widzowi – obojętni? Nie wiem, czy to wina Macieja Zakościelnego oraz Piotra Adamczyka, czy bardziej scenariusza, ale szczególnie Zakościelny poraża swoją nijakością.

To, co mnie zadziwia najbardziej, to fakt, że „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to film, które pozbawiony jest odwagi. Już pomijam obowiązkowy patos, którego swoją drogą aż tak wiele nie ma, ale fakt, że polscy twórcy kompletnie zignorowali to, jak początkowo polskich lotników traktowali brytyjscy oficerowie, uważając ich za zgraję pijanych oferm i zło konieczne w ich armii, jest niewybaczalny. Podobnie boli to, że historia Dywizjonu 303 przez Denisa Delicia jest opowiadana jedynie przez pryzmat sukcesów. Porażek nie uświadczycie, jakby nie było ofiar po naszej stronie, a piloci wyłącznie chodzili z uśmiechem na ustach, nie mieli rozterek moralnych i popijali piwo pomiędzy kolejnymi seriami prucia w Niemców.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” mógł być prawdziwym hitem i wielką produkcją historyczną, a tak po raz kolejny mamy do czynienia z kinem niewykorzystanego potencjału. To bezpieczna i pozbawiona brawury fabuła, która robi wszystko, aby przypadkiem nikogo nie urazić. Tutaj nawet słowem nikt nie zająknie się o tym, jak Brytyjczycy potraktowali swoich bohaterów po wojnie...

Ocena: 5/10

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

"DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA" W KINACH OD 31 SIERPNIA

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • rg (gość)

  Nudny, chaotyczny, niegodny zapamiętania film. W zupełności zgadzam się z recenzją.

  14.01.2019 18:00
 • Julia (gość)

  Uważam że film został fantastycznie nakręcony. Może faktycznie uwaga zwraca się tylko na parę postaci ale jest to film godny polecenia.

  03.10.2018 20:01
 • Tymon (gość)

  Moim zdaniem potencjał wykorzystany. Nie oczekiwalem arcydziela na miarę Szeregowca Ryana, ale film jest naprawde dobry. Polacy tez potrafią, serio

  18.09.2018 20:24
 • Czarek (gość)

  Wątek seksu w brytyjskim filmie to porażka. Totalnie się ośmieszyli tą mocno rozochoconą bohaterką... W Dywizjonie 303 romans jest pokazany normalnie, nie tandetnie. Przyjemnie się ogląda, ale film i tak wygrywa efektami specjalnymi i świetnie odwzorowaną historią.

  15.09.2018 15:43
 • patka (gość)

  Niezwykle krzywdząca recenzja, zupełnie się z nią nie zgadzam. Emocji mi nie brakowało w Dywizjonie, w przeciwieństwie do Bitwy. Ogólnie nasza produkcja wg mnie jest bezkompromisowa.

  12.09.2018 23:16
 • kremowka (gość)

  Dla mnie to był poruszający i dobrze nakręcony film. Wątek z romansem kompletnie mi nie przeszkadzał i był o wiele bardziej 'gustowny' niż ten w angielskim filmie.

  11.09.2018 14:38
 • Asia (gość)

  Byłam na obu filmach. Z Bitwy o Anglię w czasie seansu wyszły 3 osoby. Po Dywizjonie 303 jeszcze na napisach ludzie siedzieli skupieni. Wybór chyba oczywisty.

  10.09.2018 21:44
 • Marek (gość)

  Niewykorzystany potencjał? O matko... Tu chyba mowa o Bitwie o Anglie, która jakiś tam potencjał miała, a film jest masakrycznie słaby. Ale Dywizjon 303 to kawał dobrego kina.

  08.09.2018 23:00
 • Monika (gość)

  Nie zgadzam sie z recenzją ani oceną filmu. Bardzo dobry film, oglądało sie go bardzo bardzo dobrze i uwaga gdy film sie skonczył na sali ludzie zaczęli bić brawa! To o czymś świadczy....

  08.09.2018 12:33
 • ehhhh (gość)

  Niestety ale film porażka. Artykuł i tak za mało dobitnie pokazuje nieudolność reżysera i scenariusza. Szkoda na to czasu. Dużo lepszy jest już dokument https://www.youtube.com/watch?v=oA6wyhXbWNc

  01.09.2018 23:50

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×