"Dzień czekolady" [RECENZJA]. Wnuk Zbigniewa Wodeckiego debiutuje na wielkim ekranie obok Tomasza Kota! Warto obejrzeć film?

"Dzień czekolady" prawie rok musiał czekać na swoją premierę. Nie dziwię się. Film, który w Polsce po raz pierwszy zaprezentowano podczas festiwalu Młodzi i Film 2018, miał szansę zostać jednym z najważniejszych obrazów dziecięcych i młodzieżowych ostatnich lat, jednak zaprzepaszczono cały potencjał. Co poszło nie tak?

Multimedia

"DZIEŃ CZEKOLADY" - RECENZJA

Kino dziecięce i młodzieżowe w ostatnim czasie miało się w Polsce podejrzanie dobrze. Naturalnie, to nie był poziom produkcji sprzed lat, ale takie obrazy jak "Za niebieskimi drzwiami" czy "Tarapaty" pozwalały mieć nadzieję, iż rodzimi filmowcy zaczęli uzmysławiać sobie, że widz niepełnoletni to jednocześnie widz rozumny. Debiutujący w pełnym metrażu Jacek Piotr Bławut też raczej zdaje sobie z tego sprawę, aczkolwiek trochę niechcący nakręcił film dla rodziców, a nie dla dzieciaków.

"Dzień czekolady" miał szansę być pasjonującą opowieścią o przeżywaniu żałoby oraz radzeniu sobie z traumą przez dzieci. To niemalże temat tabu, pomijany przez wszystkich, więc chwała Bławutowi, że podjął rękawicę, ale mam wrażenie, że ranga opowieści zwyczajnie go przytłoczyła. Przedobrzył. Podszedł do całości zbyt zachowawczo i dydaktycznie. Przełożyło się to na dynamikę filmu, która praktycznie jest zerowa. Na ekranie niby coś się dzieje, ale to wszystko jest szalenie nijakie oraz nudne. Mam obawy, że dzieciaki mogą szybko podczas seansu stracić zainteresowanie fabułą.

"Pokemon: Detektyw Pikachu". Udany film czy tanie żerowanie na sentymentach? Oceniamy!Zobacz więcej

No właśnie, warstwa fabularna "Dnia czekolady" jest zbyt klasyczna, przez co może wydawać się monotonna. Coś o tym wiem, bo oglądałem film Bławuta dwukrotnie i za każdym razem musiałem walczyć ze swoim organizmem, aby nie urządzić sobie drzemki. Co prawda "Dzień czekolady" ma na swoje małe momenty, jak chociażby (nie do końca wykorzystany) wątek z udziałem fantastycznego Dawida Ogrodnika czy postacie Tomasza Kota oraz Katarzyny Kwiatkowskiej (którym finalnie też nie dano się wyszaleć do końca), ale właśnie to wszystko sprawia, że rozczarowanie filmem jest jeszcze większe. O Magdalenie Cieleckiej już nawet nie wspominam, bo gdyby nie charakteryzacja, to w ogóle zapomniałbym, że tutaj grała. Dziecięcej obsady już tak komplementować się niestety nie da - wyczyny Julii Odzimek i Leo Stubbsa (debiutujący na ekranie wnuk Zbigniewa Wodeckiego) raczej nie zostają z widzem na długo.

"Dzień czekolady" to klasyczny przykład zmarnowanego potencjału. Ta opowieść miała szansę być hitem, a tak raczej przepadnie w gąszczu innych propozycji repertuarowych. Jacek Piotr Bławut chciał pokazać za wiele, przez co po prostu się pogubił. W efekcie dostaliśmy wątki połączone na siłę oraz całą masę być może i ciekawych postaci, którym nie dano tego zaprezentować na ekranie. I co z tego, że na "Dzień czekolady" fajnie się patrzy (zdjęcia oraz charakteryzacja i kostiumy robią klimat), a projektowi przyświecała słuszna idea, skoro film w ogólnym rozrachunku nudzi i nie wywołuje większych emocji? Szkoda.

Ocena: 4/10

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

Recenzja została pierwotnie opublikowana 2 czerwca 2019 roku.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Kinoman (gość)

  Ciągle słyszę o jakimś super filmie z festiwalu np w Gdyni, "Dzień czekolady", "Wilkołak" ale kiedy chcę go obejrzeć to nie ma go nigdzie w dystrybucji, chętnie zapłacę i obejrzę, o festiwalach filmów zagranicznych to już nawet nie mówię ale sytuacja jest podobna. Do kina ze względów zdrowotnych chodzić nie mogę. Powinna być platforma na której po zalogowaniu można by było oglądać ambitniejsze kino festiwalowe, które często nie dochodzi do standardowych przekazów czy telewizji. Pozostaje czekać aż film pojawi się na vk ,cda albo czymś podobnym.

  03.06.2019 21:31
 • Kicia (gość)

  JAK WIELE ZNACZĄ ZNAJOMOŚCI DZIADEK WIELKI ARTYSTA TO TRZEBA WKRĘCIĆ WNUKA

  02.06.2019 17:20
 • Mare (gość)

  Czekolada iest przepyszna

  02.06.2019 16:05

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×