"Efekt Domina" 24.05.2015, odcinek 7. Etiopia. Skazane na ślub [WIDEO+ZDJĘCIA]

Każdego roku w krajach rozwijających wydawanych jest za mąż ponad 14 milionów dziewczynek, które nie ukończyły 18-go roku życia. Większość z nich wbrew własnej woli. Na całym świecie żyje 700 milionów kobiet, które w dzieciństwie zostały zmuszone do ślubu. W Etiopii małżeństwa dzieci od 8 lat są nielegalne, jednak tradycja oraz względy materialne wciąż biorą górę nad prawem.

Multimedia

W Etiopii 2 na 5 dziewczynek wydawanych jest za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. Najwięcej takich małżeństw zawieranych jest na terenach wiejskich. Tam też jest najniższa średnia wieku dziewczynek zmuszanych do ślubu. Często z o wiele starszymi mężczyznami. Niektóre dziewczynki mają nawet po 7 lat.

W odcinku z Etiopii pokażemy organizację „Yenega Tesfa”, która opiekuje się dziećmi ulicy . Dziewczynki często uciekają ze swoich wiosek, aby uniknąć małżeństwa. Tym sposobem masowo trafiają na ulicę dużych miast. Tam czeka na nie wiele zagrożeń. Najczęściej są zabierane do obcych ludzi do pracy jako służące. Często są wykorzystywane i nie chodzą do szkoły. „Yenega Tesfa”, na czele której stoi Nigitsi, 30- letnia kobieta z ogromną misją, która swoje pomaganie na ulicach miasta Gonder zaczęła 10 lat temu, prowadzi domy dla dziewcząt, które są sierotami, pochodzą z ubogich rodzin lub doświadczyły przemocy.

Poznamy trzy niezwykłe bohaterki. Odważne i dumne nie dały się zniszczyć i zastraszyć. Postanowiły zmienić swoje życie, pomimo tego, że mają raptem kilkanaście lat. Serwnet ma 12 lat. Rok temu uciekła ze swojej wioski, bo rodzice postanowili wydać ją za dużo starszego, zupełnie obcego mężczyznę. Abebu to piętnastoletnia rozwódka, która została wydana za mąż w wieku 12 lat w zamian za kawałek pola. Belaynshe ma 14 lat. Od dwóch jest mężatką. Przez swojego męża jest bita, gwałcona i upokarzana. Chce się z tego życia wyzwolić.

Ciąża i poród to najczęstsze przyczyny śmierci dziewczynek w wieku 13 – 18 lat. Rocznie umiera na świecie 70 tysięcy takich małoletnich żon, dlatego po kryjomu organizują sobie tabletki antykoncepcyjne. Nie chcą mieć dzieci. Poza tym wciąż marzą o pójściu do szkoły.

„Efekt Domina” odcinek 7. - TVN, niedziela, 24.05.2015, godz. 11.00

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×