"Euforia" finał. Śmierć, niedokończone wątki i przewidywania - uwaga: spojlery! Sprawdźcie, co przegapiliście

"Euforia" - ostatni odcinek głośnego serialu jest dostępny na HBOGO już od kilku dni, zakładamy więc, że ci, którzy chcieli, już się z nim zapoznali. Pozostałych ostrzegamy: będą spojlery! Podsumowujemy, gdzie zostawiamy poszczególnych bohaterów i czego możemy się po nich spodziewać w trzecim sezonie. Zauważamy też kilka wątków, które być może przeoczyliście!

Multimedia

Finałowy odcinek 2. sezonu serialu "Euforia" - zaskoczenia, niedokończone wątki, przewidywania na trzeci sezon

27 lutego premierę miał ósmy, finałowy odcinek drugiego sezonu "Euforii" . Serial Sama Levinsona trzyma w napięciu do ostatniej minuty i pozostawia z niedosytem. Kilka wątków wciąż pozostaje nierozwiązanych, co sprawia, że z jeszcze większą niecierpliwością czekamy na trzeci, już zapowiedziany, sezon serialu.

Wielki sukces HBO. Serial z Zendayą bije rekordy oglądalności! Zobacz więcej

Jak kończy się drugi sezon "Euforii"?

Zacznijmy od głównej bohaterki. Rue tradycyjnie przeprowadza nas przez całą opowieść i to na jej zmaganiach z nałogiem pierwotnie skupiał się serial. W drugim sezonie ponownie otarła się o śmierć, ale przynajmniej tym razem mamy pewność, że Rue przeżyje. Ale czy wyjdzie z nałogu? Pomimo skrajnych zmagań z uzależnieniem od narkotyków, ostatnie sceny odcinka są pełne nadziei, Rue postanawia zadbać o siebie i symbolicznie nawet żegna się z Jules, zamykając w pewien sposób rozdział w swoim życiu. Choć to miła, odprężająca odmiana w obserwowaniu losów tej bohaterki, to wciąż w tle pozostają naprawdę palące kwestie: jak ta, że nastolatka straciła walizkę pełną narkotyków i będzie musiała jakoś spłacić dług dilerce.

Skoro już została wspomniana Jules: kompletnie niewykorzystana w tym sezonie postać, być może będzie rozwinięta w trzeciej odsłonie. Ciekawie byłoby zobaczyć na przykład nieopowiedzianą jeszcze historię jej trudnej relacji z matką. Swoją drogą, to chyba jedyna bohaterka "Euforii", która ma nie tylko żyjącego, ale także kochającego ojca. Ze stratą rodzica wciąż zmagają się Rue i Lexi, za to Nate traci ojca symbolicznie: w ostatnim odcinku kończy się długo już trwający wątek z nielegalnymi, pornograficznymi nagraniami Cala, które Nate wydaje policji. Na razie wygląda na to, że jeden dobry czyn niweluje wszystkie przestępstwa, jakie popełnił (szantaż, przemoc fizyczna, zastraszanie), choć kontynuacja jego historii może nie skończyć się dla niego dobrze.

W kontekście rodziny Jacobsów, jest jeszcze jeden wątek, który przyprawia o ciarki. W 4. odcinku po raz kolejny pojawia się już bardzo sugestywne zbliżenie na zdjęcie pięcioosobowej rodziny - rodziców i trzech synów. Niestety, rozwiązanie zagadki trzeciego syna zostało przesunięte na kolejny sezon. Krótko mówiąc, naprawdę jest na co czekać.

Inny wątek, który zdecydowanie powinien być omówiony w trzecim sezonie to Kat pracująca jako sex-workerka: w minionym sezonie dziewczyna zakończyła związek z uroczym Ethanem (Austin Abrams) i wróciła do erotycznego tańczenia przed kamerką. Rozwinięcie tej problematyki na pewno pasowałoby do klimatu i tematyki Euforii. Poza tym, postać Barbie Ferreiry została dziwnie w tym sezonie pominięta, można więc spodziewać się jej powrotu w kolejnej odsłonie. Podobnie może wydarzyć się z Elliotem (Dominic Fike), którego ledwo zdążamy poznać, a jego obecność w ostatnim odcinku ogranicza się do zaśpiewania Rue kilkuminutowej piosenki o jego nadziei, że mogą być jeszcze przyjaciółmi.

Kontrowersyjny serial powrócił! Pierwszy odcinek 2. sezonu już dostępny Zobacz więcej

Jeśli chodzi o Cassie (Sydney Sweeney) i Maddy (Alexa Demie), fani tych postaci nie mogli narzekać na ich brak w minionym sezonie. Pozostaje tylko pytanie, jak zakończy się trójkąt Maddy-Cassy-Nate. Czy dziewczyny zostaną z powrotem przyjaciółkami? W trzecim sezonie bardzo czekamy na "odkupienie" Cassie, która zdaje się, że już sięgnęła dna, atakując swoją siostrę na szkolnej scenie. No właśnie, Lexi w tym sezonie triumfowała, w pewien sposób to na niej skupione są dwa ostatnie odcinki sezonu. Pozostaje tylko pytanie, jak Lexi zareaguje na wieść o Fezco (Angus Cloud), który...

No właśnie, razem z Fezco kończymy naszą dotychczasową przygodę z "Euforią". To zdecydowany bohater tego sezonu, który zaczyna się zresztą jego historią. Mamy więc okazję lepiej go poznać, dowiedzieć się, jak zajął się handlowaniem narkotykami i kim jest dla niego Popielnik, obserwujemy też jego rozwijającą się relację z Lexi. W finałowym odcinku kończy na ziemi, postrzelony, z rękami w kajdankach. Nie wiemy jednak, czy przeżyje, a jeśli tak - to czy trafi do więzienia za zabójstwo, którego nie dokonał?

Sydney Sweeney mówi o nagości w serialu "Euforia"Zobacz więcej

Sporo nierozwiązanych kwestii sprawia, że już teraz wiele osób interesuje się premierą trzeciego sezonu. Na pewno przyciągnie on rzesze fanów, zachwyconych charakterystyczną estetyką serialu, ciekawymi postaciami i trzymającą w napięciu fabułą.

"Euforia 2" - co nie zagrało?

Warto jednak dodać, że zakończony sezon nie jest pozbawiony wad. Na przykład, mocno rozwinięty wątek gangsterski dziwnie współgrał z dramatem o pogubionych w życiu licealistach, a same nastolatki są w serialu pokazane w sposób mocno nierealistyczny. Ponadto, w dalszym ciągu charakterystyczne dla reżysera "Euforii" jest seksualizowanie swoich bohaterów i bohaterek oraz estetyzowanie trudnych przeżyć, jak choćby samego nałogu. Być może jednak Levinson usprawiedliwił się w scenariuszu ostatniego odcinka, kiedy w trakcie finałowego spektaklu reżyserowanego przez Lexi, jedna z bohaterek mówi: „Mogło być gorzej. Mogło być nudno", na co reżyserka odpowiada jej: "tak, sztuka musi być odważna”.

Zobacz galerię

A wy jesteście fanami "Euforii"?

Komentarze

Skomentuj
  • Gość (gość)

    Rue przecież już spłaciła swój dług - okradła dom bogatego małżeństwa z pieniędzy i biżuterii, które później oddała kobiecie, od której dostała tą walizkę.

    03.03.2022 15:11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×