Film o księdzu Janie Twardowskim od dzisiaj w kinach!

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
W wybranych kinach można zobaczyć film „Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego” Dariusza Gajewskiego. Z tej okazji prezentujemy sylwetkę słynnego poety.

Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Jako uczeń gimnazjum im. Tadeusza Czackiego, współredagował międzyszkolne pismo „Kuźnia młodych”, gdzie debiutował w roli poety, ale później także zadziwiająco surowego redaktora, oceniającego „płody sztubackiej grafomanii”. Młodzieńcze wiersze zamieścił w tomiku „Powrót Andersena” (1937). W tym samym roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył dopiero po wojnie (1947) pracą magisterską „Godzina myśli Juliusza Słowackiego”, napisaną pod kierunkiem prof. Wacława Borowego. W czasie II wojny światowej, podczas której zaginął cały jego wcześniejszy dorobek poetycki, był żołnierzem Armii Krajowej, następnie uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Już w trakcie wojny rozpoczął naukę w tajnym Seminarium Duchownym w Warszawie, przyjmując w 1948 roku święcenia kapłańskie. Krótko uczył religii w szkole specjalnej w Żbikowie. Przez wiele lat piastował urząd rektora kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie m.in. głosił słynne kazania dla dzieci, którym później zadedykował dwa zbiory: „Zeszyt w kratkę” oraz „Patyki i patyczki”. Wydał m.in. tomy: „Znak ufności” (1970), „Niebieskie okulary” (1980), „Który stwarzasz jagody” (1983), „Na osiołku” (1986), „Nie przyszedłem pana nawracać. Wiersze 1939-85” (1986), „Sumienie ruszyło” (1989), „Niecodziennik” (1991), „Nie martw się” (1992).

W 1980 roku uhonorowano go nagrodą PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości, w 1996 roku Orderem Uśmiechu, w 2000 roku nagrodą IKAR, a rok później TOTUS, która zwana jest również „katolickim Noblem”. W 1999 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Ksiądz Twardowski zmarł wieczorem 18 stycznia 2006 roku w Warszawie. Pochowany został w krypcie dla zasłużonych Świątyni Opatrzności Bożej, zgodnie z życzeniem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. (Tekst na podstawie strony www.twardowski.poezja.eu, oraz wspomnień przyjaciół.)

Reżyserem filmu jest wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą Dariusz Gajewski – członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz twórca filmów fabularnych („Warszawa”, „Lekcje Pana Kuki”) i dokumentalnych. „Czas niedokończony” powstał w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych - największej państwowej wytwórni filmowej w Polsce, która odpowiada za takie obrazy jak „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza, „Panie Dulskie” Filipa Bajona czy „Róża” Wojciecha Smarzowskiego. Autorem zdjęć jest Wojciech Staroń („Plac Zbawiciela”, „Jeszcze nie wieczór”, „Papusza”).

„Czas niedokończony” prezentuje twórczość ks. Jana Twardowskiego – jednego z najwyżej cenionych i ulubionych polskich poetów, uznawanego za autorytet moralny i duchowego przewodnika wielu pokoleń. Film portretuje kolejne osoby, które odnajdują w jego tekstach komentarz do własnego życia i otaczającego ich świata. Jedną z nich jest ks. Aleksander Seniuk – obecny rektor kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, wieloletni współpracownik ks. Jana Twardowskiego.

„Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego” w kinach

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn