Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część I - film, recenzja, opinie, ocena

Przygody Harry'ego Pottera i jego przyjaciół zbliżają się do końca. I wszystko wskazuje na to, że nie będzie to koniec przyjemny.

Multimedia

NASZA OCENA: 4/5

Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać wciąż rośnie w siłę. Udało mu się przejąć kontrolę nad Ministerstwem Magii oraz Hoghwartem, gdzie po śmierci Dumbledore’a władzę sprawuje Severus Snape. Harry (Daniel Radcliffe), Hermiona (Emma Watson) i Ron (Rupert Grint) bez żalu opuszczają Hoghwart, który z ich drugiego domu zmienił się w złowrogą instytucję, by wyruszyć na poszukiwania horkruksów. W tych tajemniczych przedmiotach Voldemort (Ralph Fiennes) ukrył cząstki swej duszy, by w ten sposób zapewnić sobie nieśmiertelność. Jednak bohaterowie nigdzie nie mogą się czuć bezpiecznie, bo mrok powoli zaczyna ogarniać całe królestwo magii, stronnicy Księcia Ciemności wychodzą z cienia, a Śmierciożercy coraz śmielej atakują sympatyków mugoli. Nawet pomoc ducha Dumbledora może nie wystarczyć, by wygrać ostateczne starcie.

Choć pierwsza część ekranizacji "Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci" podzieliła wielbicieli sagi o młodym czarodzieju na jej zwolenników i przeciwników, obie strony łączy przekonanie, że to najbardziej mroczny film z całej serii. To już nie są zabawne, przygodowe historyjki, jak w pierwszych częściach. Tu przedwcześnie dorosły Harry (a wraz z nim widzowie), odczuwają ciężar odpowiedzialności i chwilami wręcz namacalną grozę sytuacji: przecież jeśli misja się nie powiedzie, ciemności okryją świat, a nawet dwa światy. Bo Voldemort, ukazany jako władający czarną magią Hitler, nienawidzi mugoli tak, jak tamten - Żydów. To porównanie nie jest na wyrost: przyboczna gwardia Pana Ciemności nosi uniformy jako żywo nawiązujące do nazistowskich mundurów. Tak, to naprawdę manichejska walka sił dobra i ciemności.

Piotr Radecki

Angielski film fantasy 2010, reż. David Yates

[sc]**WRÓĆ DO PROGRAMU TV

PRZECZYTAJ RECENZJĘ INTERNAUTKI WERONIKI**[/sc]

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×