"Kleopatra". Jeden z najsłynniejszych filmów w historii światowej kinematografii [RECENZJA]

Bez wątpienia jeden z najsłynniejszych filmów w historii światowej kinematografii, głównie zresztą z powodów pozaartystycznych.

Multimedia

NASZA OCENA: 9/10

Historia rządów ostatniej królowej Egiptu, która najpierw walczyła o tron ze swoim bratem (i mężem zarazem) a potem romansowała z dwoma kolejnymi władcami wielkiego Rzymu, Cezarem i Antoniuszem, od zawsze fascynowała literatów i filmowców.

W tym wypadku hollywoodzcy scenarzyści inspirowali się książką "The Land and Times of Cleopatra" Carlo Mario Franzero, ale wykorzystali również dzieła Plutarcha, Swetoniusza i Appiana. Początkowo miała to być średniej wielkości produkcja z budżetem 2 mln dolarów z Joan Collins w tytułowej roli i wyreżyserowana przez Roubena Mamouliana, twórcę m.in. klasycznych "Doktora Jekylla i pana Hyde’a" (1931), "Królowej Krystyny" (1933) z Gretą Garbo oraz "Znaku Zorro" (1940). Jednak opóźnienia spowodowały, że musiała ona zrezygnować, więc zwrócono się do Audrey Hepburn, a po jej odmowie - do Elizabeth Taylor. A ta półżartem rzuciła, że zagra za milion dolarów. I, o dziwo, producenci się zgodzili!

Wkrótce po podpisaniu kontraktu aktorka poważnie się rozchorowała. Kolejne opóźnienie spowodowało, że zrezygnował Mamoulian (już do śmierci w 1987 r. nic nie nakręcił), którego zastąpił Joseph L. Mankiewicz. A reżyser m.in. słynnego "Wszystko o Ewie" (1950), "Juliusza Cezara" (1953) i "Bosonogiej contessy" (1954) nie miał zamiaru oszczędzać. Tylko 65 strojów Elisabeth Taylor (w tym jeden z 24-karatowego złota) kosztowało blisko 200 tys. dolarów! Łączne koszty przekroczyły 44 mln dolarów, co w 2007 roku oznaczałoby 297 mln dolarów! Czyli "Kleopatra" była najdroższą produkcją wszech czasów! A na dodatek klęską finansową: musiało minąć 10 lat, by te zawrotne nawet jak na dzisiejsze standardy koszty się zwróciły i film zaczął na siebie zarabiać. Ale legenda pozostała...

Choć z drugiej strony, jak na taką superprodukcję i legendę "Kleopatra" dostała zaskakująco mało nominacji i nagród. Najpierw były tylko cztery nominacje do Złotych Globów i żadnej nagrody. Potem co prawda dziewięć nominacji do Oscara, ale i w tym wypadku doceniono jedynie techniczne osiągnięcia i statuetki odebrali twórcy zdjęć kolorowych (wtedy jeszcze oddzielnie nagradzano filmy kolorowe i czarno-białe), scenografii, kostiumów i efektów zdjęciowych.

Piotr Radecki

Wlk. Brytania / USA / Szwajcaria, 1963, reż. Joseph L. Mankiewicz, wyk. Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison, Martin Landau

"Kleopatra" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×