"Koło fortuny" i "Jeden z dziesięciu" łamią prawa obywatelskie? Teleturnieje TVP dyskryminują osoby niepełnosprawne?

Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania napisała list do Telewizji Polskiej, w którym zwraca uwagę na marginalizacje osób z niepełnosprawnościami w popularnych teleturniejach - "Koło fortuny" i "Jeden z dziesięciu".

Multimedia

Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, wystosowała do TVP list, w którym wskazuje, że sposób selekcji uczestników do teleturniejów "Koło fortuny" i "Jeden z dziesięciu" jest sprzeczny z misją mediów publicznych, które mają dążyć do coraz większej aktywizacji osób niepełnosprawnych. Oto fragment pisma:

Jej [misji mediów publicznych] elementem powinny być działania na rzecz pełnego włączania osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne. Za jego element należy uznać taką organizację programów telewizyjnych, aby mogły w nich aktywnie uczestniczyć osoby z niepełnosprawnościami. Mając zatem na względzie swoją misję, Telewizja Polska powinna podjąć wszelkie możliwe działania w tym zakresie.

TVP promuje molestowanie seksualne? Jest oświadczenie w związku z zachowaniem Jana! [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Okazuje się, że do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływały dość liczne skargi od osób, których uczestnictwo w programach emitowanych w TVP zostało zablokowane. Jedna z niedopuszczonych osób opublikowała w internecie film, w którym udowadnia, że jej dysfunkcja nie utrudniłaby jej pełnoprawnego uczestnictwa w rywalizacji. Do nagrania odniosła się także przedstawicielka Rzecznika:

Po zapoznaniu się z nim należy stwierdzić, że udział tej osoby w programie był możliwy, konieczne było jedynie odpowiednie wsłuchanie się w jej wypowiedzi przez prowadzącego, innych uczestników oraz pozostałe osoby biorące udział w realizacji programu.

Sprawa została po raz pierwszy nagłośniona już rok temu. Radio ZET opisało wtedy historię 30-letniego Szymona Herbeta, któremu TVP odmówiła udziału w programie ze względu na jego wadę wymowy. W późniejszym liście do niedoszłego uczestnika redakcja "Koła fortuny" tak tłumaczyła swoją decyzję:

Dysfunkcja ta niestety uniemożliwia udział w programie. W teleturnieju "Koło fortuny" bardzo ważna jest bowiem umiejętność wyraźnej i głośnej artykulacji krótkich dźwięków, czyli spółgłosek i samogłosek, a wszystko pod presją czasu.

Prezes Kurski zapowiada nowy serial o losach podziemnej "Solidarności"! Kiedy premiera?Zobacz więcej

Tym razem w sprawę włączył się organ państwowy. Na chwilę obecną Telewizja Polska nie odniosła się do zarzutów Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania. Sprawą zajmuje się dział prawny TVP.

Zobacz galerię

Rafał Brzozowski i Izabella Krzan o nowym "Kole fortuny"

Komentarze

Skomentuj
 • f1 (gość)

  Precz z łapami od "1 z 10". A kiedy parytet 50% kobiet? Jeszcze tylko 50% LGBT i 50% kolorowych, no i 50% niepełnosprawnych. Wtedy będzie się pani rzecznik zgadzało?

  11.05.2019 20:33
 • Karlton (gość)

  Poza tym na castingu jest wyraźnie powiedziane, że będą się kontaktować z wybranymi osobami, więc nie wiem w czym problem, czy ktoś jest niepełnosprawny czy też nie.

  19.11.2018 00:25
 • Michał Jabłoński (gość)

  Nie zgadzam się z opinią Grega. Sam jestem osobą niepełnosprawną ale w innym wymiarze tj.mam niepełnosprawną prawą rękę po wypadku w pracy. Zanim zaczęła się emisja koła fortuny w TVP dostałem się na casting. Do tej pory nie dostałem zaproszenia do udziału w programie pomimo że mnie zapewniania że casting przeszedłem pozytywne. Oglądając program dowiedziałem się że osoby które nie tak dawno się do niego zgłosiły już wzięły udział w tym teleturnieju. Na maile które wysłałem do organizatora teleturnieju też nie dostałem żadnej odpowiedzi. To niepoważne i wcale się nie dziwię reakcji rzecznika praw obywatelskich. Gościu wstydź się tego co napisałeś bo my tylko chcemy aby nas traktowano tak jak innych - sprawnych.

  01.11.2018 11:06
 • Greg (gość)

  Osoby niepełnosprawne są jak brexit chcą być traktowani normalnie a z wszystkiego robią problem

  01.11.2018 07:38
 • C-64 (64KB RAM) (gość)

  W "1z10" niezliczoną ilość razy przez te wszystkie lata pojawiały się osoby niepełnosprawne. W "Kole" też już ze dwie czy trzy takie osoby były od września 2017, także nie rozumiem zarzutów. Wiadomo, że nie można wziąć do programu osoby, której wymowy nie da się zrozumieć, bo to by z kolei była dyskryminacja pozostałych uczestników.

  31.10.2018 08:19

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×