Kosmiczna „Walentyna” w Studiu Teatralnym Dwójki 30.11.2014

Wyjątkowy monodram Julii Kijowskiej zatytułowany „Walentyna” to kolejny spektakl, który zostanie pokazany w Studio Teatralnym Dwójki w niedzielę, 30 listopada, o godz. 22:45. Przedstawienie oparte jest na wspomnieniach pierwszej kobiety w kosmosie – Walentyny Tiereszkowej.

Multimedia

„Walentyna”, to historia jednej z najbardziej znanych kobiet XX wieku, radzieckiej tkaczki, ale też, a może przede wszystkim, radzieckiej kosmonautki i pierwszej kobiety w kosmosie! Spektakl w reżyserii Wojciecha Farugi łączy inscenizację teatralną z elementami koncertu. W projekcie wykorzystano fragmenty oryginalnych pamiętników Walentyny Tiereszkowej i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów zaczerpnięte z dokumentu Macieja Drygasa pt. „Stan nieważkości”. – Wymiar jej historii jest faktycznie kosmiczny, sięga od mistyki do fizjologii, od ekstazy do paniki, od milionowych tłumów do samotności – mówi Wojciech Faruga. - Walentyna to soczewka, która skupia w sobie niezwykłą ilość opowieści. Słynna kosmonautka była niczym „radziecka bogini matka”, otrzymywała setki tysięcy listów z prośbami o studia, dobrą pracę, daczę nad morzem, talon na samochód, operację w klinice rządowej, mieszkanie, zagraniczne lekarstwa, delegację do NRD, zasiłki dla wielodzietnych rodzin, czy garnitur ze spec przydziału…”.

W rolę tytułową wcieliła się wschodząca gwiazda kina Julia Kijowska, która w ostatnich latach zasłynęła rolami u Wojciecha Smarzowskiego – „Drogówka” i „Pod Mocnym Aniołem”, a także w filmie Sławomira Fabickiego pt. „Miłość”. Popularność przyniósł jej też, nagrodzony Prix Italia serial Magdaleny Łazarkiewicz „Głęboka woda”. Grała też w „0_1_0” (2008) Piotra Łazarkiewicza, „Boisku bezdomnych” (2008) Kasi Adamik i nominowanym do Oscara „W ciemności” (2011) Agnieszki Holland, a obecnie można ją zobaczyć w kinach w głównej roli w najnowszym filmie Jana Jakuba Kolskiego „Serce, serduszko“.

„Walentyna” to kolejna – po głośnej „(A)polloni” Krzysztofa Warlikowskiego – premiera Studia Teatralnego Dwójki, reaktywowanego po siedmiu latach przerwy. Następną premierą – już w grudniu br. będzie w TVP spektakl „Karski” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz.

„Walentyna”, reż. Wojciech Faruga – niedziela, 30 listopada, godz. 22:45, na antenie TVP2!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×