"Królowa". 5-minutowa owacja na stojąco dla Helen Mirren za jej genialną kreację! [RECENZJA]

Latem 1997 r. umiera księżna Diana. Opłakujący ją poddani domagają się jakiejś reakcji dworu. Królowa Elżbieta II postanawia skonfrontować się z narodem i popracować nad nowym wizerunkiem monarchii.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

31 sierpnia 1997 roku. W Paryżu w wypadku samochodowym ginie księżna Diana. Świat jest w szoku, a szczególnie Brytyjczycy zakochani w Dianie nazywanej „królową serc”. Tymczasem królewski dwór milczy. Elżbieta II (Helen Mirren) jest zdumiona medialną wrzawą wokół śmierci byłej synowej i histerią narodu. Gdy poddani coraz agresywniej domagają się reakcji dworu, a media rozpoczynają nagonkę, królowa chroni się za murami swojego szkockiego zamku w Balmortal. Dla rodziny królewskiej nadchodzą ciężkie czasy.

To nie pierwszy film o brytyjskiej rodzinie królewskiej, ale pierwszy, który ukazuje Elżbietę II w tak trudnym momencie. Reżyser Stephen Frears stara się pokazać racje, które powodują postępowaniem królowej – jej racje polityczne i czysto ludzkie. Na szczególną uwagę zasługuje kreacja Helen Mirren, która absolutnie słusznie została nagrodzona Oscarem. Zagranie królowej angielskiej nie było dla aktorki nowością: ledwie rok wcześniej wcieliła się w postać Elżbiety I w dwuczęściowym filmie wyreżyserowanym przez Tom Hoopera, późniejszego twórcę oscarowego „Jak zostać królem” (2010). Ta przekonująca, choć czasami może zbyt pompatyczna produkcja została obsypana nagrodami, a jeden z trzech Złotych Globów, który zdobyła przypadł właśnie Helen Mirren.

Piotr Radecki

Ang.-fr.-wł. film biograficzny 2006, reż. Stephen Frears

"Królowa". Sprawdź datę emisji w telewizji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×