"Kuchenne rewolucje". Magda Gessler o nieuczciwych restauratorach i problemach, które nie są pokazywane w programie! [WIDEO]

Od ponad 8 lat Magda Gessler jeździ po Polsce, aby uzdrawiać polską gastronomię. Wskazuje jednak, że wciąż zdarzają się nieuczciwi uczestnicy "Kuchennych rewolucji". Jak na to reaguje?

Multimedia

"Kuchenne rewolucje" sezon 18. w czwartki o godz. 21:30 w TVN! - sprawdź program tv

Magda Gessler, która nie boi się nowych wyzwań i trudnych zadań, wie, co zrobić, by restauracja zaczęła przynosić zyski. Jako autorytet kulinarny i biznesowy potrafi w kilka dni przeprowadzić rewolucję i dać właścicielom restauracji gotowy patent na sukces. Jednak tylko od nich zależy, czy powodzenie będzie długo- czy krótkoterminowe.

Pasłęk, restauracja „Perfect Pub”. Magda Gessler kontra zeszłoroczny gulasz! [ZDJĘCIA PRZED I PO, OPINIE]Zobacz więcej

Otrzymać znak jakości od Magdy Gessler to absolutny przywilej, na który trzeba zasłużyć ciężką pracą, uczciwością i najlepszymi smakami w Polsce. Właściciele restauracji wiedzą, że jest o co walczyć. Bo koniec końców to ich codzienność, marzenia i lepsza przyszłość. Okazuje się jednak, że w "Kuchennych rewolucjach" wciąż pojawiają się nieuczciwi restauratorzy. - Na szczęście to zdarza się coraz rzadziej - wskazuje Magda Gessler.

Znana restauratorka przyznaje także, że osoby, które zgłaszają się do programu często mają ogromne problemy - nie tylko w związku z prowadzonym przez nich biznesem. - Są rzeczy, których nie pokazujemy. Nie pokazujemy ogromnych problemów. Też socjopolitycznych w danych miejscach (...) Ale te problemy istnieją i wpływają na sukces danej restauracji - zdradza Gessler.

Magda Gessler w Warszawie. Jak zmieniła się "Karuzela smaku"? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×