"Kwiat pustyni". Z wioski nomadów na pierwsze strony modowych magazynów! [RECENZJA]

Ekranizacja autobiograficznej powieści pod tym, samym tytułem znanej, pochodzącej z somalijskiego pogranicza modelki Waris Dirie.

Multimedia

NASZA OCENA: 7/10

Jej zdjęcia zdobiły swego czasu okładki wszystkich prestiżowych magazynów kobiecych. Urodzona w rodzinie nomadów, jako trzyletnia dziewczynka została poddana zabiegowi obrzezania. Mając 13 lat, gdy dowiedziała się, że jej ojciec postanowił ją wydać za starego mężczyznę, uciekła. Nocą opuściła obozowisko i ruszyła przez pustynię. Po miesiącu, skrajnie wyczerpana dotarła do Mogadiszu, gdzie znalazła schronienie u rodziny matki. Dzięki tej rodzinie została wysłana do Londynu, dostała pracę w somalijskiej ambasadzie. Deportacji uniknęła, gdyż przyjaciółka (Sally Hawkins) załatwiła jej pracę w barze. Tam dostrzegł ją słynny fotograf (Timothy Spall) i zaproponował sesję zdjęciową…

Reżyserka Sherry Hormann stwierdziła, że kręcąc ten film chciała, aby publika śmiała się i płakała na przemian. Można powiedzieć, że jej się to udało, choć nie uniknęła ani taniego sentymentalizmu, ani pocztówkowych zdjęć ilustracyjnych. Z drugiej strony poruszane problemy - barbarzyński pomysł obrzezania, któremu codziennie poddawane są tysiące kobiet w krajach arabskich i afrykańskich, ale również aranżowane małżeństwa i wydawanie małych, często nawet 10-letnich dziewczynek za mąż - spowodowała, że film ten stał się ważnym głosem protestu.

Piotr Radecki

Ang.-niem.-aus. film obyczajowy 2009, reż. Sherry Horman

"Kwiat pustyni". Sprawdź datę emisji w telewizji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×