"Letnie przesilenie". Nasze ostatnie lato [RECENZJA]

Niemiecki tytuł „Letniego przesilenia” Michała Rogalskiego, czyli „Unser letzter Sommer” (tł. „Nasze ostatnie lato”), jest co prawda bardzo dosłowny, ale zarazem też niezwykle trafny. Dla Romka (Filip Piotrowicz), Guido (Jonas Nay) i Franki (Urszula Bogucka) to faktycznie było ostatnie takie lato. Stali się dorosłymi wbrew swojej woli i na obcych zasadach. Chociaż próbowali się bronić, musieli ulec.

Multimedia

CZYTAJ TAKŻE:

"Letnie przesilenie". Agnieszka Krukówna i inne gwiazdy na premierze filmu
"Letnie przesilenie". Agnieszka Krukówna wraca na ekran [ZDJĘCIA]
"Letnie przesilenie". Ulubieniec Smarzowskiego w nowym filmie Michała Rogalskiego

Lato 1943 roku. Na polskiej prowincji życie płynie jakby wolniej i gdyby nie obecność wojsk niemieckich oraz grasujących po lasach Sowietów wojna byłaby dla niektórych prawie niezauważalna. Słowa niektórych i prawie są kluczowe, gdyż jednak trudno nie myśleć o wojnie, gdy w domu najcenniejszymi zdobyczami są znajdowane przy torach rzeczy wiezionych na śmierć ludzi. Szal po Żydówce? A kto by się przejmował jego pochodzeniem i historią, grunt, że jest ładny i matka Romka (Agnieszka Krukówna) może w nim paradować przed swoim zapijaczonym kochankiem, Leonem (Bartłomiej Topa).

Początkowo najmniej świadomymi otaczającego ich piekła byli główni bohaterowie. Romek bardzo chciał zostać kolejarzem, a Guido trafił do niemieckiej armii za karę – słuchał zakazanego jazzu, przez co musiał płyty zamienić na karabin. W filmie Michała Rogalskiego losy tych dwóch chłopców przecinają się wielokrotnie, głównie za sprawą atrakcyjnej Franki, lecz reżyser nie czyni z nich rywali, tylko takich samych chłopaków. Niczym się od siebie nie różnią, poza tym, że urodzili się po przeciwnych stronach granicy, a rzeczywistość uczyniła z nich wrogów. I to jest właśnie sedno historii opowiadanej przez Rogalskiego – głowni bohaterowie, chociaż tego nie chcą, tracą niewinność, krew na rękach staje się nieunikniona i stają się dokładnie tacy sami jak inni. Nawet jak przeżyją wojnę to będą martwi, gdyż ich najistotniejsza cząstka – być może dusza – zmarła latem 1943.

Michał Rogalski przy „Letnim przesileniu” nie był zainteresowany półśrodkami. To widać; scenariusz jest dopracowany, interesujący oraz wciągający, a forma wizualna filmu jest ujmująca. Te tryskające młodzieńczością obrazy, kojarzące się ze spokojem i beztroską, są zasługą Jerzego Zielińskiego. Wojna w kinie już chyba dawno nie wyglądała tak niepozornie – w końcu wówczas ludzie starali się po prostu normalnie żyć. Bawili się, kochali, zwyczajnie byli.

Młodzi aktorzy spisali się na medal i swoją grą przyćmili tak uznane nazwiska jak Topa czy Krukówna. Świetnie prezentuje się Jonas Nay, ale to nic dziwnego, wszak urodzony w 1990 roku aktor jest nadzieją młodego niemieckiego kina i gwiazdą zbierającego doskonałe recenzje serialu „Deutschland 83”. Z polskiej obsady największe wrażenie robi Maria Semotiuk (zasłużona nagroda w Gdyni!). Jej bohaterka pojawia się na ekranie niczym grom z jasnego nieba; autentyczna, nieprzerysowana, mocna i wymagająca – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie – kreacja. Pozostaje jedynie zapytać, gdzie ta dziewczyna była do tej pory?!? Poproszę więcej Marii Semotiuk, polskiemu kinu wyjdzie to wyłącznie na dobre.

„Letnie przesilenie” jest filmem niewygodnym, zapewne wielu ten obraz zaboli, ale przecież właśnie temu powinno służyć kino – dyskusji i wymianie poglądów. Rogalski rozlicza się z historią, ale nikogo nie ocenia, dając wybrzmieć własnej opowieści. Swoją drogą to przykre, że produkcja w polskich kinach pojawia się dopiero teraz, szczególnie, że Niemcy już w maju będą mogli nabyć obraz na nośnikach DVD i Blu Ray. Coś tu jest chyba nie tak. „Letnie przesilenie” to wielkie, małe kino. Film, który pomimo pozornego spokoju, bardzo mocno uderza w człowieka. Cisza, nic się nie dzieje, a w oddali słychać huk wystrzału...

Ocena: 8/10

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

LETNIE PRZESILENIE w kinach od 22 kwietnia 2016

Gatunek: wojenny/ dramat
Produkcja: Polska/ Niemcy 2015
Reżyseria i scenariusz: Michał Rogalski („Ostatnia akcja”, „Czas honoru”)
Obsada: Filip Piotrowicz („Wenecja”), Jonas Nay, Bartłomiej Topa („Obietnica”, „Wesele”, „Dom zły”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Wataha”), Agnieszka Krukówna („Lista Schindlera”, „Fuks”, „Korczak”), Urszula Bogucka („Komornik”, „Jasne błękitne okna”), Maria Semotiuk („W ciemności”, „Listy do M.”), Krzysztof Czeczot („Anatomia zła”, „80 milionów”, „Dom zły”, „Chrzest”), André Hennicke („Upadek”, „Sophie Scholl - ostatnie dni”, „Niebezpieczna metoda”)

Komentarze

Skomentuj
 • Marek (gość)

  Oglądnąłem właśnie na niemieckim AMAZON PRIME film "Letnie przesilenie'' reż. Michał Rogalski... kooprodukcja polsko/niemiecka...Niestety,musiałem się po "seansie" natychmiast wykąpać, bo z ekranu obrzucono mnie, jako Polaka, błotem, opluto, i "wyzwano" od najgorszych Typowy film propagandowy, zrobiony przez niejakiego Michała Rogalskiego, na zlecenie... chyba strony niemieckiej...? Polacy przedstawieni, wyłącznie jako ordynarne chamy, pijaki, plądrownicy, złodzieje, zapiekli antysemici i denuncjatorzy! Młody niemiecki żołnierz, wręcz przeciwnie, delikatny, wrażliwy, kochający jazz, zastanawiający się nad bezsensem wojny, a jeżeli zabija, ... to tylko ze słabości i na rozkaz?!... Paszkwil wymierzony w Polaków, zrobiony przez "polaków" ??, do spółki z Niemcami, którym to "dzieło" jest tylko pomocne w ich propagandzie czyszczenia się z winy ! Narzekano w Polsce na "Nasze matki, nasi ojcowie", produkcję czysto niemiecką. To obejrzyjcie sobie ten SYF, napisany i wyreżyserowany przez... Rogulskiego, nazwisko sugeruje polskie pochodzenie, to pojmiecie, że Polacy w opluwaniu Polski, są o niebo lepsi od Niemców... Krótko : Wstyd i hańba !!!

  13.02.2018 13:23
 • Dno (gość)

  Panie Krzyśku, wstyd. Żona dziwka, kochanek pijak i złodziej, młody polak morduje nieumyślnie żyda (to już był przesada). Przez pierwszą połowę filmu Niemcy wyglądają jakby przyszli bronić żydów przed Polakami. To nie jest film do dyskusji tylko obraz zakłamujący w ordynarny sposób wojenną rzeczywistość. I do tego ten wszechobecny seks, onanizm i ten cały syf, bez którego żaden film się dziś nie sprzeda. Ordynarne dno i wstyd. Niestety Polak do dziś jest w stanie zrobić wszystko aby podlizać się Niemcom. Bez urazy Panie Krzysiu. Pozdrawiam serdecznie.

  23.10.2017 20:59
 • jkj (gość)

  DNO i tyle szkoda kasy by iść do kina

  06.11.2016 15:20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×