"Lot nad kukułczym gniazdem", czyli walka o honor człowieka

Film niezwykły, jeden z najważniejszych, jakie powstały w Ameryce w latach 70. i jeden z najwybitniejszych we współczesnym kinie.

Multimedia

Film niezwykły, jeden z najważniejszych, jakie powstały w Ameryce w latach 70. i jeden z najwybitniejszych we współczesnym kinie. Uhonorowany w 1975 r. pięcioma Oscarami (dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz adaptowany, najlepszą rolę męską - Jack Nicholson, najlepszą rolę kobiecą - Louise Fletcher) oraz nominacjami do tej nagrody w czterech innych kategoriach (za drugoplanową rolę męską, zdjęcia, montaż i muzykę) wywołał prawdziwą sensację.

Za podstawę jego scenariusza posłużyła powieść Kena Keseya z 1962 r. , uznana za szczytowe osiągnięcie nurtu literackiego towarzyszącego zjawiskom społecznym tamtych lat, takim jak ruch hippiesów, działalność pacyfistów czy rozkwit sekt religijnych. "Lot nad kukułczym gniazdem" to tytuł symboliczny, zaczerpnięty zwyczajem wielu anglojęzycznych pisarzy z dziecinnej piosenki.

Film Formana, którego akcja rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym, stanowi metaforę ludzkiego świata. W tym zamkniętym świecie zarysowują się natychmiast podstawowe problemy ludzkiego współżycia: współzależność wszystkich członków grupy, bezwładność właściwa zbiorowościom, potrzeba uczestnictwa we wspólnych działaniach i wynikające z tego złożone sytuacje, w których lojalność i wierność zostają wystawione na próbę, a wreszcie potrzeba przywódcy, który katalizuje wszystkie dobre i złe cechy tkwiące w zbiorowości. Wprowadzając bohatera skierowanego wprawdzie do zakładu psychiatrycznego, ale nie wydającego się ani trochę szaleńcem, reżyser sugeruje jednocześnie pytanie o granice między normalnością a obłąkaniem. Z przerażeniem uświadamiamy sobie, jak są one kruche. Oto bowiem drobny złodziejaszek i awanturnik Randle Patrick McMurphy, skazany za liczne przestępstwa, w tym także gwałt, pragnąc uniknąć obozu pracy, symuluje obłęd. Zostaje wysłany na obserwację do szpitala psychiatrycznego, gdzie trafia na oddział kierowany przez siostrę Ratched.

Od pierwszej chwili McMurphy interesuje się innymi chorymi, kreując się na rzecznika ich interesów. Mimo sugestii Hardinga, przewodniczącego komitetu pacjentów, podburza chorych do buntu przeciwko ostremu reżimowi narzuconemu przez pielęgniarkę o tyrańskich skłonnościach. Początkowo McMurphy odnosi sukcesy. Udaje mu się zdobyć zaufanie i zbuntować przeciwko siostrze Ratched kilku najlżej chorych, a nawet olbrzymiego Indianina zwanego Wodzem Bromdenem, który symuluje, że jest głuchoniemy. W końcu McMurphy organizuje nielegalną wycieczkę grupy chorych poza teren szpitala. Wypływają oni statkiem na morze w towarzystwie przyjaciółki McMurphy'ego, prostytutki Candy. Po powrocie McMurphy zostaje za karę wpisany na listę stałych pacjentów i jego wyjście ze szpitala zależy odtąd od decyzji lekarzy. Dowiaduje się przy tym ze zdumieniem, że wszyscy pozostali pacjenci są pacjentami dobrowolnymi, przyjętymi na własną prośbę i każdy może opuścić szpital, kiedy chce. Rozgoryczony, wywołuje bójkę z pielęgniarzami. Wspomaga go Wódz Bromden. Za karę obaj zostają poddani elektrowstrząsom, po których przyrzekają sobie uciec przy pierwszej okazji. Kilka dni później McMurphy'ego odwiedza potajemnie Candy w towarzystwie swej koleżanki po fachu, Rose. Chociaż McMurphy przysiągł sobie zachować spokój, aby nie przedłużać okresu "internowania", nie wytrzymuje i organizuje wesołą orgię dla całego oddziału. Rano siostra Ratched odkrywa ze zgrozą rozmiary "moralnych zniszczeń".

"Film należy do TOP10 filmów wszechczasów, jedna z najlepszych kreacji w karierze Jacka Nicholsona. Jeśli nie widziałeś - MUSISZ zobaczyć ten film!"

"Lot nad kukułczym gniazdem". Sprawdź datę emisji w telewizji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Jagoda21 (gość)

    Bardzo dobry film, każdy powinien go obejrzeć, gorąco polecam. Podobał mi się jeszcze bardziej ze względu ile go szukałam :P A właśnie może komuś od razu przyda się link: strefa-filmu.pl/lot-nad-kukulczym-gniazdem Proszę i nie ma za co ;)

    15.11.2018 18:58
  • dota (gość)

    wspanialyfilm

    26.04.2017 09:50

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×