Lśnienie - recenzja internauty Michała

Klasyczny film Stanleya Kubricka z gatunku horroru pt. "Lśnienie". Film jest ekranizacją powieści grozy mistrza horroru Stevena Kinga.

Multimedia

Główny bohater to Jack Torrance, nadpobudliwy choleryk, niespełniony pisarz, nadużywający alkoholu, mężczyzna w średnim wieku, stopniowo popadający w obłęd mąż i ojciec, który pewnego razu po spożyciu alkoholu w miejscu pracy (szkole!) i utracie nad sobą kontroli, stosuje przemoc wobec jednego ze swoich uczniów i w konsekwencji traci stabilną posadę. Dzięki znajomością dostaje tzw ostatnią szanse - prace jako stróż w ekskluzywnym hotelu Overlook w malowniczych górach poza sezonem.

Na czas zimy hotel zostaje zupełnie pusty. Jack wyjeżdża tam wraz z rodziną. Żoną i niezwykłym synkiem. Jego obowiązki to dopilnowanie, by piece ciepłownicze trzymały odpowiednią temperaturę i drobne naprawy. W zamian może korzystać z dobrodziejstw luksusowego hotelu i nie musi martwić się o jedzenie. Ma również mnóstwo czasu na pisanie powieści o której zawsze marzył, by spełnić swoje ambicje poetyckie. Stopniowe odcięcie od świata sprawia jednak, że popada w coraz to większy obłęd. Brak weny wprawia go w irytacje. Nie może nic napisać. Rozładowuje napięcie na własnej rodzinie, która niedługo znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie...

Dodatkowo jego kilkuletni synek, posiadający niezwykłe zdolności zaczyna zauważać makabryczne rzeczy i odkrywa powoli straszną tajemnicę hotelu. Jack odizolowany od świata,daleko w górach,za sprawą tajemniczych mocy hotelu zachowuje sie jak opętany rządzą mordu i nie ma oporów, by zabić swoją żonę i dziecko.

Świetnie zagrana mocna i nieobliczalna kreacja Jacka Nicholsona na długo zostanie zapamiętana jako klasyczny przykład obłędu. Znakomitym kontrastem jest krucha, spokojna momentami dramatyczna kreacja żony Jacka,która jeszcze bardziej uwypukla demoniczność i obłęd głównego bohatera. Film polecam z czystym sumieniem wszystkim fanom gatunku. Dla fanów S.Kinga pozycja obowiązkowa.

Michał Wilwer

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×