"Makłowicz w drodze". Lwów, Ałmaty, Astana - kulinarne odkrycia Roberta Makłowicza w nowych odcinkach!

Roberta Makłowicza nikomu nie trzeba przedstawiać! Niekwestionowany autorytet kulinarny w swoim programie odkrywa ciekawe miejsca, ich historię i fenomenalną kuchnię. Czym "Makłowicz w drodze" zaskoczy nas jesienią?

Multimedia

"Makłowicz w drodze" - nowe odcinki w niedziele o 10:45 na Food Network! - sprawdź program tv

Punktem pierwszym na mapie był dla Roberta Makłowicza Lwów! Poza wszystkimi atrakcjami tego miasta, zobaczymy też między innymi Brody, niegdyś najważniejsze żydowskie miasto Galicji i miejsce narodzin pisarza Josepha Rotha. Prosto z Ukrainy przeniesiemy się do Kazachstanu. Słynny dziennikarz zabierze widzów do futurystycznej stolicy tego kraju, a także pokaże życie koczowników na stepie.

Jak smakują bycze jądra? Specjalne przysmaki dla nieustraszonych widzów! [ZDJĘCIA+ZWIASTUN]Zobacz więcej

We Lwowie odwiedził kawiarnię Grand Cafe Leopolis i bar nalewkowy Pijana Wiśnia, a na jego talerzu znalazły się m.in. wieprzowe żeberka, wareniki z ziemniakami, lemburgery, owoce Morza Czarnego i ormiański chłodnik tanow, który Robert przyrządził osobiście. W najsłynniejszym ukraińskim uzdrowisku, Truskawcu, Robert odnajduje tam chleb pieczony w brat-rurze na liściach kapusty, strudle i torcik truskawkowy. Jako dietetyczne danie dla kuracjuszy proponuje duszone bakłażany, które przyrządza w parku zdrojowym.

Robert Makłowicz o podróżach, jedzeniu i pracy w stacji komercyjnej [WYWIAD]Zobacz więcej

Pozostałe odcinki poświęcone są niezwykłej przygodzie kulinarno-podróżniczej. W dalekim Kazachstanie Robert Makłowicz odwiedzi miasto Ałmaty, dawną stolicę Kazachstanu, gdzie czeka na niego Pilaw zapiekany w cieście oraz krystalizowany sok z winogron. Przepis na baranią kułyrmę Robert podaje i realizuje osobiście przed kamerą. W mieście Turkiestan i Szymkent spróbuje wielbłądziego mleka, w menu programu znajdzie się również baranina z bakłażanami, mięsno-makaronowy besparmak, pierożki samsa czy lagman, przypominający włoskie bucatini. Na koniec stolica – Astana - Robert gotuje zupę sorpa a la soljanka z koniną i baraniną, a na koniec pokazuje, jak się je pieczone przepiórki.

Magda Gessler jedzie do Piekar Śląskich! Co przygotuje słynne restauratorka?Zobacz więcej

Razem z Robertem Makłowiczem możemy odkrywać kolejne wyjątkowe miejsca, poznawać związki kuchni z kulturą i historią oraz pilnie notować przepisy na smakowite potrawy w każdą niedzielę o 10:45 na Food Network!

Zobacz galerię

Źródło: TVN/x-news

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×