Małgorzata Kożuchowska i Artur Żmijewski w ostatnim spektaklu Marcina Wrony [WIDEO+ZDJĘCIA]

28 grudnia Telewizja Polska wyemituje ostatni spektakl Marcina Wrony, który reżyser przed śmiercią zrealizował dla Teatru Telewizji. Twórca na warsztat wziął sztukę Gabrieli Zapolskiej pt. "Ich czworo", a w rolach głównych obsadził Małgorzatę Kożuchowską oraz Artura Żmijewskiego.

Multimedia

Po niemal 40-letniej przerwie od ostatniej realizacji w Teatrze Telewizji, tej – jak wskazuje podtytuł – tragedii ludzi głupich w III aktach, warto przypomnieć zabawny i jednocześnie straszny obraz relacji międzyludzkich pewnej rodziny. Gabriela Zapolska przyglądała się wnikliwe społeczeństwu jej czasów. W komediowy sposób obnażała ukryte pod fasadą dobrego obyczaju, prawdziwe intencje i charaktery opisywanych przez nią bohaterów. Inscenizacja „Ich czworo” Marcina Wrony kładzie nacisk na uniwersalny wymiar ludzkich charakterów, dzięki czemu spektakl wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość jako ważny element dyskusji na temat kondycji współczesnej rodziny.

CZYTAJ TAKŻE:
"DEMON". PAMIĘĆ O RZECZYWISTOŚCI ZBUDOWANEJ NA TRUPACH [RECENZJA]
"CZERWONY PAJĄK". TANATOS FLIRTUJE Z EROSEM [RECENZJA]

Akcja jest osadzona w wyjątkowej aurze świąteczno-noworocznej. Bajkowa sceneria i bożonarodzeniowy klimat w zestawieniu z coraz „chłodniejszą” atmosferą panującą przy stole, odzwierciedlającą całkowity rozpad rodziny – tworzą kontrast, który podkreśla tragiczny wydźwięk sztuki. Jednak ten trudny i bolesny temat podany jest w lekkiej i dowcipnej komediowej formie. Nowa odsłona ponadczasowego tematu skłania nie tylko do refleksji, ale i wywołuje uśmiech.

„Ich czworo” jest ostatnim przedśmiertnym spektaklem Marcina Wrony. Poprzednio reżyser przygotował specjalnie dla Teatru Telewizji inną sztukę Zapolskiej – „Moralność pani Dulskiej”, dostępną obecnie w serwisie VOD Telewizji Polskiej.

Adaptacja i reżyseria: Marcin Wrona
Zdjęcia: Marcin Koszałka
Scenografia: Anna Wunderlich, Agata Przybył
Kostiumy: Aleksandra Staszko
Dźwięk: Wacław Pilkowski, Marcin Kijo
Opracowanie muzyczne: Joanna Fidos
Montaż: Beata Barciś
Obsada: Żona – Małgorzata Kożuchowska, Mąż – Artur Żmijewski, Fedycki – Mariusz Ostrowski, Wdowa – Maja Ostaszewska, Liluś – Aniela Łoniewska, Panna Mania – Agata Buzek.

Komentarze

Skomentuj
 • matka (gość)

  Może ktoś zna tytuł utworu do którego tańczy dziewczynka?

  04.01.2016 12:54
 • widz (gość)

  Temat zawsze aktualny. Swietnie zrobiona sztuka oraz aktorstwo, może tylko żona lekko przerysowana.

  28.12.2015 22:14
 • RIPMarcin-pamiętam... (gość)

  Bardzo się cieszę że Marcin przemówi do ludzi raz jeszcze ..i to w takim czasie...szkoda że po raz ostatni..i szkoda że tylko do nielicznych co może coś z jego przesłania zrozumieją...

  11.12.2015 15:31

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×