Naga broń 33 i 1/3 - film, recenzja, opinie, ocena

Główną rolę we wszystkich "Nagich broniach" gra pochodzący z Kanady Leslie Nielsen.

Multimedia

NASZA OCENA: 4/5

Wojciech Młynarski w jednej z piosenek napisanych w połowie lat 70. wyśmiewał marzenia peerelowskiej władzy, by rozrywka była prosta, łatwa i pozbawiona podtekstów: "żadnych aluzji a śmiech w narodzie - i o to jak najbardziej chodzi!". Niestety dla ówczesnych kacyków seria filmów "Naga broń" powstała za późno - pierwszy dopiero w roku 1989. Dziesięć lat wcześniej stałby się niewątpliwie przebojem TVP, jak "Czy leci z nami pilot?" oraz "Spokojnie, to tylko awaria".

Przygody gamoniowatego porucznika Drebina w "Naga broń 33 i 1/3. Ostateczna zniewaga" to, podobnie jak poprzednie dwie "Nagie bronie", film rozśmieszający wprost, wykorzystujący humor sytuacyjny i absurdalny. Jedynymi aluzjami i odniesieniami są tu nawiązania do innych filmów - od słynnych "Nietykalnych" Briana de Palmy poczynając. Frank Drebin od pewnego czasu przebywa już na zasłużonej emeryturze, ale musi z niej wrócić, by dopaść groźnego Rocco. Terrorysta grozi bowiem, że wysadzi w powietrze całe Hollywood, a przede wszystkim budynek, w którym odbywa się wręczanie Oscarów. Jednak dzielny, choć niezbyt rogarnięty policjant Drebin ma na głowie jeszcze jeden problem, kto wie czy nie poważniejszy - jego żona bardzo pragnie mieć dziecko.

Główną rolę we wszystkich "Nagich broniach" gra pochodzący z Kanady Leslie Nielsen. Ma 82 lata, karierę aktorską zaczął 58 lat temu (!) i to wcale nie od komedii. Jego talent do rozśmieszania został dostrzeżony pod koniec lat 70. ale wykorzystany dopiero w połowie lat 80. Jego partnerką w "Nagich broniach" jest Priscilla Presley, była żona króla rock’n’rolla, dla której rola Jane Spencer (później Drebin) była największym osiągnięciem aktorskim. Większym niż pięć lat grania w słynnj telenoweli "Dallas". Drugą, równie znaną postacią występującą w "Nagich broniach" jest O.J. Simpson - gwiazda futbolu amerykańskiego, potem całkiem udany aktor epizodyczna, a w końcu, w 1995 roku bohater głośnego procesu o zamordowanie żony i kochanka. Mimo ewidentnych dowodów został uniewinniony, bo ława przysięgłych złożony w większości z Afroamerykanów uwierzyła, że proces ma podłoże rasistowskie. Jednak wygląda na to, że "Naga broń 33 i 1/3. Ostateczna zniewaga" był ostatnim filmem O.J. Simpsona - w 2008 roku został skazany na 15 lat więzienia za rabunek z bronią w ręku.

Trzecią znaną osobą grającą w trzeciej "Nagiej broni" jest Anna Nicole Smith (Tania Peters, dziewczyna Rocca) - modelka "Playboya". Mając 26 lat poślubiła 89-letniego miliardera Jamesa Howarda Marshalla II. W 1995 roku, po 14 miesiącach małżeństwa została wdową. Pasierb wytoczył Smith trwający dziesięć lat proces o prawa do majątku. W 2006 roku w wyniku przedawkowania antydepresantów i metadonu zmarł jej syn, 20-letni Daniel, a w sześć miesięcy później Ann Nicole.

Piotr Radecki

Komedia USA 1994, reż. Peter Segal

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×