Narodowe czytanie 2017. Ewa Wachowicz jako Panna Młoda w „Weselu” Wyspiańskiego [ZDJĘCIA]

Ewa Wachowicz wzięła udział w Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego jako Panna Młoda.

Multimedia

W sobotę, 2 września, o godz. 9.45 na tarasie widokowym w Sukiennicach, I akt „Wesela” czytali krakowscy artyści, ludzie nauki i kultury oraz przedstawiciele samorządu. W rolę Dziennikarza wcielił się na przykład wiceprezydent Andrzej Kulig, w rolę Panny Młodej - Ewa Wachowicz. Panem Młodym został Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej, Janowi Rydlowi przypadła postać Ojca Panny Młodej, zaś Annie Polony – Racheli. Wydarzenie koordynowała Bibliotekę Kraków. Z Sukiennic orszak weselny, z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, przeszedł obok Wieży Ratuszowej na plac Szczepański, gdzie ok. godz. 12.00, odczytywane były akt II i III sztuki.

Zobacz galerię

W akcję Narodowego Czytania – oprócz Biblioteki Kraków, która obok wydarzeń rozgrywających się na płycie Rynku Głównego, proponuje także działania w Młynówce Królewskiej, Parku Ratuszowym i w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2, włączyły się inne instytucje kultury: Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Ośrodek Kultury im. K. Norwida.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Przypomnijmy: dzieło Stanisława Wyspiańskiego wystawiono po raz pierwszy w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. Utwór przedstawia autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku w bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, a przyjęcie weselne w Bronowicach, wówczas podkrakowskiej wsi.

Narodowe czytanie z parą prezydencką:

Źródło: TVN24, x-news

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×