Od zmierzchu do świtu - film, recenzja, opinie, ocena

Gdy na festiwalu w Sundance w 1992 roku pokazano "El Mariachi" Roberto Rodrigueza, to była wielka sensacja.

Multimedia

NASZA OCENA: 4/5

Historia wędrownego grajka wplątanego w walkę narkotykowych gangów, zrealizowana przez nikomu nieznanego młodego człowieka za 7 tys. dol. okazała się wielkim przebojem. A wprowadzona do kin, przyniosła ponad 2 mln dol.! Takiego przebicia nie miała żadna hollywoodzka produkcja, nic więc dziwnego, że decydenci z Fabryki Snów natychmiast zainteresowali się zdolnym reżyserem. Efekt - w 1995 roku wszedł na ekrany "Desperado", remake "El Mariachi" z Antonio Banderasem, Salmą Hayek i przebojową muzyką Los Lobos. Producenci nie zawiedli się: zrealizowany za 7 mln. dol. film w samych Stanach zarobił blisko 26 mln. Dlatego Rodriguez nie miał żadnych problemów, by zdobyć pieniądze na kolejną produkcję - "Od zmierzchu do świtu".

To krwawa, pastiszowa historia o dwóch przestępcach, którzy, uciekając przed policją, porywają ojca z dwójką dzieci jadących na wakacje camping-carem. Razem z nimi przekraczają granicę meksykańską i nocą zatrzymują się w przydrożnym barze dla kierowców. Okazuje się, że to gniazdo krwiożerczych wampirów.

Choć Rodriguez zyskał renomę niskobudżetowego twórcy, tym razem na film przeznaczono 20 mln dol. Nic dziwnego, skoro w obsadzie pojawiły się gwiazdy - George Clooney, Harvey Keitel i Juliette Lewis, a główne miejsce akcji, demoniczny zajazd Titty Twister został od podstaw zbudowany na kalifornijskiej pustyni. Wśród aktorów znalazł się także Quentin Tarantino (zarazem autor scenariusza), z którym Rodriguez zaprzyjaźnił się jeszcze podczas produkcji "Czterech pokoi" (1995). W filmie pojawia się również - tylko w jednej scenie - Salma Hayek: jako Santanico Pandemonium wykonuje erotyczny taniec z białym wężem na szyi. W rzeczywistości aktorka nienawidzi węży, więc nakręcenie tej sceny wymagało od niej wielkiego poświęcenia, ale efekt jest naprawdę powalający!

Piotr Radecki

Horror USA 1996, reż. Robert Rodriguez

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×