Pasażerka - film, recenzja, opinie, ocena

Niemieckie małżeństwo, Walter i Liza, płynie transatlantykiem. W jednym z portów wsiada kobieta przypominająca Lizie więźniarkę, którą poznała, służąc w formacjach SS w Oświęcimiu.

Multimedia

NASZA OCENA: 5/5

Ekranizacja powieści Zofii Posmysz pod tym samym tytułem. W tłumie turystów zapełniających pokład transatlantyckiego statku znajduje się niemieckie małżeństwo, Walter (Jan Kreczmar) i Liza (Aleksandra Śląska).

Oboje niewiele wiedzą o swojej przeszłości. W jednym z portów na statek wsiada kobieta, która przypomina Lizie kogoś, kogo poznała przed laty, służąc w kobiecych formacjach SS w Auschwitz. Falą wspomnień wraca do Lizy obozowa przeszłość, a wraz z nią pamięć o więźniarce Marcie (Anna Ciepielowska), na której Liza próbowała esesmańskich metod wychowawczych.

Był to ostatni film Andrzeja Munka (1921–1961). Pracę nad nim przerwała śmierć w wypadku samochodowym. Reżyser zdążył zrealizować tylko retrospektywne sceny, które miały być przeplecione partiami rozgrywającymi się współcześnie. Scalenia tych fragmentów podjął się bliski współpracownik Munka Witold Lesiewicz. Film uhonorowano w Cannes nagrodą FIPRESCI i wyróżnieniem honorowym jury. „Pasażerka” otrzymała również nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Włoskich na festiwalu w Wenecji.

Piotr Radecki

Dramat polski 1963, reż. Andrzej Munk, Witold Lesiewicz

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×