Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły - film, recenzja, opinie, ocena

Legenda mówi, że "Czarna Perła" to piracki statek, którego nie można zatopić, a załoga jest nieśmiertelna. Jego kapitanem jest ścigany przez Anglików ekscentryczny, wciąż lekko pijany kapitan Jack Sparrow.

Multimedia

NASZA OCENA: 4/5

A raczej był, bo dowództwo statku przejął zdradziecki Barbossa, i po ataku na Port Royal porwał piękną Elizabeth Swann, córkę brytyjskiego gubernatora Jamajki. Sparrow wraz z zakochanym w Elizabeth kowalem Willem Turnerem ruszają w pościg za "Czarną Perłą" na skradzionym statku "Ścigacz". Ich z kolei ściga na "Nieustraszonym" oficjalny narzeczony Elizabeth. A w tle majaczy jeszcze przeklęty skarb Corteza i tajemnica śmierci ojca Willa Turnera...

Film odniósł wielki sukces i finansowy, dostał także pięć nominacji do Oscara: jedną aktorską (najlepszy aktor pierwszoplanowy - Johnny Depp) i cztery techniczne (dźwięk, montaż dźwięku, charakteryzacja, efekty wizualne).

W czym leży tajemnica tego sukcesu? Na pewno w znakomitym marketingu, ale także w mistrzowskim operowaniu schematami i umiejetnym ich łamaniu. Mamy więc piękną dziewczynę (Elizabeth grana przez Keirę Knightley), zakochanego w niej szlachetnego, dzielnego acz ubogiego młodzieńca (Will Turner - w tej roli Orlando Bloom) oraz złego oficjalnego narzeczonego (Jack Davenport jako komandor Norrington). Niespodziewanie pojawia się ten trzeci (a może czwarty?), który pałętając się chwiejnym krokiem po obrzeżach całej historii (a chwilami trafiając do centrum) jest jej siłą napędową i komentatorem zarazem (kapitan Jack Sparrow - Johnny Depp). Są więc gwiazdy (nie wspomniałem jeszcze o Jonathane Pryce’ie grającym ojca Elizabeth, oraz o Geoffreyu Rushu jako znakomitym, zdradzieckim Barbossie), zgrabnie i precyzyjnie nakreślona historia z odpowiednią dawką emocji (pojedynki, pościgi) i humoru, oraz zgrabnie wpleciony element horroru (diabelska załoga). A to doskonała recepta na sukces.

pr

Film przygodowy USA 2003, reż. Gore Verbinski

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×