"Pokuta". Romans i sensacyjna intryga w brawurowej ekranizacji powieści Iana McEwena [RECENZJA]

Pierwsze sekwencje "Pokuty" Joe Wrighta przywodzą na myśl słynnego "Posłańca" Josepha Loseya.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

I tam, i tu upalne angielskie lato w wiejskiej posiadłości. I tam, i tu bardzo młoda osoba (w "Posłańcu" 10-letni chłopiec, w "Pokucie" - 13-letnia dziewczynka) zadurza się w kimś starszym. I tam i tu zostaje dotkliwie zraniona odkryciem, że ten ktoś ma innego wybrańca lub wybrankę. Kiedy w "Pokucie" mała Brionny (rewelacyjna Saorise Ronan) przekonuje się, że jej ukochany Robbie (James McAvoy), z którym spędza wiele czasu, bardziej niż nią interesuje się jej starszą siostrą Cecilią (Keira Knightley), jednym fałszywym zeznaniem mści się na obojgu. W wyniku tego młody mężczyzna trafia do więzienia oskarżony o gwałt, a później, wcielony do wojska, zostaje wysłany do Dunkierki. Sposób, w jaki odpokutuje winę, wyjawi dopiero wstrząsające końcowe wyznanie stojącej nad grobem Brionny (świetna Vanessa Redgrave)...

Ten film budzi skrajne emocje. Dla jednych ta produkcja, ekranizacja powieści Iana McEwana, jest przeestetyzowana. Uważają, że to zimne, wykalkulowane przedsięwzięcie mające wykazać elokwencję Joe Wrighta, reżysera i scenarzysty zarazem (na spółkę z Christopherem Hamptonem) oraz przekazać jego mało oryginalne refleksje o roli sztuki w życiu człowieka. Melodramat w stylu "Angielskiego pacjenta" - efektowny i nagradzany, ale tak naprawdę pusty w środku. Zgadzam się, że środkowe, najsłabsze (co jednak wcale nie oznacza, że słabe) partie filmu, zresztą najbliższe literackiemu pierwowzorowi, mogą tego dowodzić. Jednak druga frakcja uważa, że to bardzo przemyślane, dopracowane dzieło. I to mimo wspomnianych wyżej fragmentów. A o wszystkim decyduje także już wspomniane, zakończenie, które powoduje całkowite (choć może nie całkowicie niespodziewane) przestawienie akcentów. I stworzenie nowej opowieści.

"Pokuta" zdobyła aż siedem nominacji do Oscara. Jednak ku powszechnemu zdziwieniu tylko jedna - za muzykę Dario Marianelliego - została zamieniona na statuetkę.

Melodramat francusko-angielski 2007, reż. Joe Wright

Piotr Radecki

"Pokuta" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×