"RoboCop", czyli kultowa klasyka na nowo dziś w HBO!

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
(fot. AplusC)AplusC
(fot. AplusC)AplusC
1 lutego HBO zaprasza miłośników sf na widowiskowy remake filmu "RoboCop".

W 2028 roku międzynarodowa korporacja OmniCorp jest wiodącym producentem w branży robotyki. Wytwarzane przez nią drony już od lat wspierają zagraniczne operacje militarne, przynosząc firmie milionowe zyski. Teraz nadarza się okazja, by wypróbować kontrowersyjne technologie na rodzimym rynku. Alex Murphy, kochający mąż, wzorowy ojciec i doskonały policjant, daje z siebie wszystko, aby powstrzymać falę przestępstw w Detroit. Gdy zostaje ciężko ranny na służbie, OmniCorp widzi szansę, by urzeczywistnić plany stworzenia hybrydy maszyny i człowiekapolicyjnego cyborga. Korporacja planuje wprowadzić armię RoboCopów do każdego miasta. Potentaci nie wiedzą jednak, że w maszynie może wciąż kryć się prawdziwy człowiek, bezgranicznie oddany idei sprawiedliwości.

Niezwykłe kino akcji, czyli przebój lat 80.
W 1987 roku na ekrany amerykańskich kin trafił futurystyczny thriller „RoboCop” w reżyserii Paula Verhoevena, z Peterem Wellerem w roli głównej. Krytyka już wtedy doceniła satyryczne intencje holenderskiego reżysera, a film odniósł nie tylko sukces kasowy, ale zdobył także Oscara za montaż efektów dźwiękowych oraz doczekał się dwóch kontynuacji – „RoboCop 2” (1990, reż. Irwin Kershner, z Peter Wellerem) i „RoboCop 3” (1993, reż. Fred Dekker, z Robertem Johnem Burke). Powstały również: serial telewizyjny („RoboCop: The Series”, 22 odcinki w 1994 roku, w roli głównej Richard Eden), miniserial („RoboCop: Prime Detectives”, 2001, w roli głównej Page Fletcher), dwa seriale animowane („RoboCop”, 1988, 12 odc. i „RoboCop: Alpha Commando”, 1998–1999, 40 odc., głos RoboCopa – David Sobolov) oraz wiele serii komiksów. RoboCop stał się też bohaterem czterech gier wideo.

Kultowa klasyka na nowo
O nowej wersji „RoboCopa” myślano już od 2005 roku, pracował nad nią Darren Aronofsky. Ostatecznie jednak reżyserię w 2011 roku powierzono Brazylijczykowi José Padilhi, docenionym po wielkim sukcesie dwóch części filmu „Elitarni”, który opowiadał, w niezwykle dynamicznej formie, o moralnych niebezpieczeństwach w walce z przestępczością w fawelach. „RoboCop” kosztował ponad 120 milionów dolarów, kręcono w Toronto i Vancouver w Kanadzie oraz w Hamilton i Detroit w USA.

Reżyser José Padilhi o filmie "RoboCop"
Padilhi, który zajmował się fizyką, zanim zdecydował się na karierę filmową, był od dawna zafascynowany możliwościami rozwijającej się gwałtownie nauki i jej wielkimi paradoksami: – Ludzkość rzeczywiście się zmienia i to w tempie przyspieszonym. Przeważnie ma to pozytywny wpływ na nasze życie. Wyobraźcie sobie, jakim koszmarem był ból zęba w średniowieczu. Ale pewien słynny fizyk powiedział kiedyś: nauka to jest klucz do dwojga drzwi – jedne otwierają się na drogę do raju, drugie na tę do piekła. Wniosek: trzeba mieć oczy szeroko otwarte na to, jak się wykorzystuje naukowe odkrycia. „RoboCop” stawia trudne pytania związane z rozwojem technologii. Na przykład: jeśli przez pomyłkę policjanta-robota ginie dziecko, kto za to ponosi odpowiedzialność?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn