Rozważna i romantyczna - film, recenzja, opinie, ocena

Anglia, koniec XVIII wieku. Po śmierci Henry’ego Dashwooda cały majątek dziedziczy John (James Fleet), jego syn z pierwszego małżeństwa.

Multimedia

NASZA OCENA: 4/5

I wyznaczywszy niewielka rentę, nakazuje drugiej żonie ojca (Gemma Jones) wraz z trzema córkami Elinor (Emma Thompson), Marianne (Kate Winslet) i Margaret (Emile Francois), opuścić posiadłość. Kobiety znajdują schronienie u starego przyjaciela sir Johna Middletona (Robert Hardy) i jego teściowej, pani Jennings (Elizabeth Spriggs). Jednak zdają sobie sprawę, że to tymczasowe rozwiązanie, a jedynym ratunkiem jest znalezienie dla młodych dam odpowiednich mężów. Ale nie jest to łatwe - każda z nich ma liczne zalety, ale i wady. Najstarsza Elinor jest inteligentna i urocza, ale zdystansowana. Marianne z kolei niezwykle romantyczna, by nie powiedzieć egzaltowana, jej natura utrudnia normalny ogląd świata. A najmłodsza Margaret wciąż jest jeszcze trzpiotką i uważa starsze siostry za straszliwe nudziary. Na szczęście na horyzoncie pojawia się kilku kandydatów na mężów. Marianne angażuje się w romans z Willoughbym (Greg Wise), w niej zakochuje się pułkownik Brandon (Alan Rickman), a Elinor boryka się z uczuciem do Edwarda Ferrara ( Hugh Grant).

Znakomity, stylowy film Anga Lee powstał według powieści Jane Austen. Co ciekawe to dzieło nie jest uznawane za najlepsze w dorobku brytyjskiej autorki. Dlatego scenariusz Emmy Thompson przez długi czas nie był przeznaczony do realizacji, jako dość ryzykowna inwestycja. Jednak ostateczny rezultat przerósł wszelkie oczekiwania - siedem nominacji do Oscara, w tym dla najlepszego filmu, aktorki pierwszoplanowej, za scenariusz adaptowany (obie dla Emmy Thompson), dla aktorki drugoplanowej (Kate Winslet). Ostatecznie statuetkę odebrała tylko Emma Thompson za scenariusz.

Piotr Radecki

Melodramat angielsko-amerykański 1995, reż. Ang Lee

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×