"Sensacje XX wieku". Trzecia część historii Enigmy 15 listopada w NGC

Dziewiąty odcinek nowego sezonu "Sensacji XX wieku" już niedzielę w National Geographic Channel!

Multimedia

Na początku 1939 roku wojna była przesądzona. 15 marca wojska niemieckie weszły do Pragi i defilowały przed Adolfem Hitlerem. Wódz narodu niemieckiego oszukał dyplomatów z zachodu Europy i zaledwie kilka miesięcy po konferencji w Monachium postanowił sięgnąć po więcej niż ustalono. Ten moment był przełomowy. Nikt nie miał już wątpliwości, że pokoju nie uda się utrzymać.

W tym samym czasie największy sukces polskich kryptologów – czytanie szyfru Enigmy został zagrożony. Niemcy postanowili udoskonalić maszynę szyfrującą, dodając do niej dwa nowe wirniki. Zwiększyło to znacznie ilość możliwych kombinacji szyfrowych i drastycznie utrudniło odczytywanie depesz. Stało się pewne, że własnymi siłami, a przede wszystkim własnymi środkami pieniężnymi nie będziemy w stanie złamać udoskonalonej Enigmy. Pozostało nam tylko jedno rozwiązanie – zwrócić się do sojuszników. Anglicy i Francuzi nie zdawali sobie sprawy z tego, jak daleko posunięte były osiągnięcia polskich kryptologów. W obawie przed niemiecką infiltracją sojuszniczych wywiadów utrzymywaliśmy tę informację w tajemnicy. W końcu wystarczył jeden zły ruch, aby Niemcy dowiedzieli się o złamaniu szyfru Enigmy i zmienili sposób szyfrowania, a to oznaczałoby zmarnowanie wielu lat pracy polskiego wywiadu i polskich matematyków. O tym, jak polski wywiad przekazał informację o złamanych niemieckich szyfrach sojusznikom, opowie kolejny odcinek Sensacji XX wieku, który National Geographic Channel wyemituje w niedzielę 15 listopada o godz. 21.00.

W odcinku "Enigma – cz. 3" zobaczymy wiele gwiazd polskiego filmu m.in.: Ireneusza Czopa, Michała Czerneckiego, Lesława Żurka, Jakuba Wesołowskiego, Arkadiusza Janiczka, Mariusza Bonaszewskiego i Tomasza Borkowskiego.

Premierę trzeciej części czteroodcinkowej miniserii o Enigmie - widowiska "Sensacje XX wieku"- można zobaczyć już w najbliższą niedzielę, 15 listopada, o godz. 21:00 na National Geographic Channel.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×